Yabancılara satılan bankaların hikayeleri

hurriyet.com.tr
20.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk bankacılık sektörü son yıllarda önemli bir değişim sürecinden geçiyor. Ekonomik krizlerin ardından mali yapısı zayıflayan bankaların bir kısmı çıkışı yeni ortaklık ve satışta bulurken, bir kısmı da yola kendi başına devam ediyor.

2000'li yılların başında yüzde 3 seviyesinde olan yabancı payının şimdilerde yüzde 40'lara yaklaşması da gelinen noktayı ortaya koyuyor.

Yabancılara satılan bankaların foto-analizi için tıklayın

Türkiye'de yabancılara satılan son finans kuruluşu Türkiye Finans oldu. Ülker ve Boydak gruplarının ortak katılım bankası olan Türkiye Finans'ın yüzde 60 hissesi 1 milyar 80 milyon dolara Suudi NCB'ye satılacak. Bu satış Türk bankacılık sektöründeki yabancı payını tekrar tartışmaya açarken, sürecin nasıl başladığına bir göz atalım...

HERŞEY DEMİRBANK İLE BAŞLADI

Son yıllardaki yabancı ilgisi, ilk olarak dünyanın en büyük bankacılık gruplarından olan HSBC'nin Türkiye'ye gelmesi ile başladı. Krizlerin ardından TMSF'nin el koyduğu Demirbank, 2001 yılında 350 milyon dolara HSBC'ye satıldı. Sonraki dönemde piyasa hareketsiz kalırken, 2004 yılının ardından sektöre yoğun bir yabancı girişi oldu. Birçok banka el değiştirirken, tüketiciler yeni global banka devleri ile tanıştı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı