GeriEkonomi Yabancılara 13 söz verdik hiçbirini yerine getirmedik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yabancılara 13 söz verdik hiçbirini yerine getirmedik

YASED Sermaye Derneği (YASED) Başkanı Şaban Erdikler, yatırım ortamının geliştirilmesine yönelik konuların hiçbirinde istenilen gelişmenin sağlanamadığını savunarak, ’Hiç yeşil ışık olmadı. Işıklar hep kırmızı ve sarı şeklinde ortaya çıktı’ dedi.

Erdikler, geçen yıl 15 Mart'ta Hazine Müsteşarlığı koordinatörlüğünde uluslararası şirketlerin üst düzey yöneticilerinin katılımıyla düzenlenen birinci Yatırım Danışma Konseyi'nin ardından yatırım ortamının iyileştirilmesi için 13 maddelik teklifi içeren sonuç bildirisi yayımlandığını anımsattı.

NİSANDA TOPLANIYOR:

İstanbul'da Nisan ayının sonunda Konsey'in tekrar toplanacağını belirten Erdikler, 15 Mart'ta yapılan toplantıdan sonra Türkiye'de nerelerde ne gibi gelişmeler sağlandığı konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a 25 Kasım'da bir rapor sunduklarını söyledi. Erdikler, raporda gelişmeleri trafik ışıklarıyla aktardıklarını ifade ederek, ‘15 Mart toplantısında 13 ana başlık altında gelişme sağlanacağı ileri sürülmüştü. Yapmış olduğumuz değerlendirme sonucunda maalesef hiç yeşil ışık olmadı. Işıklar hep kırmızı ve sarı şeklinde ortaya çıktı. 13 ana başlık altındaki konuların hiçbirinde istenilen noktaya gelinemediğini üzülerek gördük’ diye konuştu. Sarı ışık gördükleri konular arasında, eğitim yatırımlarında kolaylık sağlanması, 36 ili kapsayan Teşvik Yasası'nın çıkarılması, araştırma geliştirme için vergi indiriminde ilave imkanlar getirilmesi bulunduğunu anlatan Erdikler, fikri mülkiyet haklarının korunması ve özelleştirmede de atılan adımların sarı ışık olarak yorumlanabileceğini belirtti.

KIRMIZI IŞIK:

Erdikler, kırmızı ışık ile karşılaşıldığını kaydettiği bazı noktaları şöyle açıkladı: ‘Formaliter anlamda gereken kolaylıklar henüz sağlanamadı. Mesela, çalışma izni konusunda geriye gidiş var. Araziler konusunda, imar kanunu uygulamalarından kaynaklanan problemler konusunda kırmızı ışıklar var. Sektörel ruhsatlar konusunda bugüne kadar herhangi bir gelişme sağlanabilmiş değil. Kayıtdışılık konusunda sağlanan gelişmeler yeterli değil. Organize sanayi bölgelerinde, sanayileşmeyi teşvik edici tedbirlere ihtiyaç var. Yatırım Promosyan Ajansı'nın kurulması da kırmızı ışık.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle