Yabancı ’tek parti’ ve uzlaşmaya oynadı, borsada rekor 51 bini aştı

Esra SAHİCİ
10.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı konusunda uzlaşmacı açıklamaları, yabancıların ’tek parti iktidarına’ oynamaları ve dünya piyasalarında devam eden ralli, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı da dün 51 bin 281 puanla yeni bir zirveye taşıdı. Kapanış ve seans içi endeks değerleriyle çifte rekoru yakalayan borsa, 240 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı.

DÜNYA piyasalarındaki boğa sendromunun sürmesi ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı konusundaki uzlaşmacı açıklamaları, Türk para ve sermaye piyasalarında ralli hareketini, bu hafta başında da devam ettirdi. Yabancı yatırımcılar AKP’nin seçimden ’tek parti’ olarak çıkacağı ve cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda uzlaşılacağı beklentisiyle yaptıkları yoğun alımlar, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı (İMKB) dün yeni rekor seviyelere taşıdı. İMKB 100 Endeksi, dün seans içinde en yüksek 51 bin 388 puanla seans içi zirve yaptı. Kapanışı da 51 bin 281 puandan gerçekleştiren borsada çifte rekor kırıldı. Borsanın toplam piyasa değeri, dünkü kapanış itibariyle 240 milyar dolara ulaştı. Dolar ise yabancı satışlarıyla 1.2840 YTL seviyesini test etti.

RİSK İŞTAHI ARTIYOR: Dünyadaki büyümeye ilişkin olumlu beklentiler ve ABD ekonomisine yönelik tedirginliğin azalması yabancı yatırımcıların risk iştahını artırmaya devam etti. Geçen hafta risk iştahının üst seviyelere doğru tırmanmasıyla rekor düzeye çıkan borsalarda yeni haftanın ilk işlem gününde de ralli hareketi sürdü. Dün carry trade (Japon Yeni ile ucuza fonlama) pozisyonlarındaki artış piyasalardaki yükselişi tetikleyen en önemli unsur oldu. Gelişmekte olan ülke para birimleri değerlenirken, borsalarda tarihi seviyelere imza attı. Carry trade işlemlerinden en büyük payı ise Türkiye almaya devam etti.

KÖŞKTE UZLAŞMAYA OYNADI: Dışarıda olumlu rüzgar eserken, içeride seçime yönelik iyimser beklentiler de Türk para ve sermaye piyasalarında nefes kesen bir yükseliş sağladı. 22 Temmuz seçiminin yaklaşmasıyla birlikte seçimlerde AKP’nin ’tek parti’ olarak çıkacağı ve seçim sonrası siyasi tabloda bir bozulma yaşanmayacağı beklentisi satın alınmaya başladı. Özellikle dünkü yükselişte Başbakan Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda da ’uzlaşmacı tavır’ sergilemesi piyasaların coşkusunu iyice artırdı. Böylece dün tek parti ikdidarı ile seçim sonrası olumlu senaryo fiyatlara yansımaya devam etti ve alımlar hız kazandı. Böylece yabancı yatırımcılar eşliğinde, dün para ve sermaye piyasasında yeni rekorlara imza atıldı.

İMKB 51 BİN PUANI AŞTI: İMKB Ulusal 100 Endeks’i geçen hafta 47 bin puan seviyelerinden başladığı ralli hareketini sürdürdü. Güne hızlı alımlar eşliğinde başlayan İMKB Ulusal 100 Endeks’i hızla 50 bin puanı devirerek ikinci seansta 51 bin puan seviyesi ile tarihi rekora imza attı. İlk seansı geçen hafta cuma kapanışına göre 996 puanlık artışla 50.891 puanla tamamlayan borsada ikinci seans alımlar hız kazandı. Endeks gün içinde en yüksek 51.388 puanla seans içi zirve yenilendi. Günün tamamında ise yüzde 2.77 değer kazanan borsa 51.281 puandan kapanış gerçekleştirerek çifte rekoru yakaladı. Gedik Yatırım Araştırma Uzmanı Yunus Kaya yurtdışından bağımsız hareket yaşandığını belirterek "Diğer piyasalara göre daha fazla yükseliş var. Bunun da sebebi piyasanın seçimler sonrasına oynaması. Piyasa, seçimler sonrası kontrollü bir tek parti iktidarını öngörüyor. Anketler de bunu gösteriyor. Seçim sonuna kadar 50.000 seviyesinde tutunacağız" dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı