GeriEkonomi Yabancı şirketlerin ‘CE’ ayaklanması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yabancı şirketlerin ‘CE’ ayaklanması

Hükümetin ithalata getirdiği CE belgesi zorunluluğu nedeniyle gümrüklerde yaşanan sıkıntı, uluslararası şirketleri de ayağa kaldırdı. Türkiye’ye gelen ürünleri 11 gündür gümrükte bekleyen şirketler, ticari ateşaliklerine, ‘Hükümete baskı yapın, sorun çözülsün’ mesajı gönderdi.

HÜKÜMETİN kalitesiz Çin ürünleri ve hızla artan ithalata karşı uygulamaya koyduğu CE belgesi zorunluluğunun yarattığı gümrük işkencesi büyüyor. Pekçok sektörü temsil eden sivil toplum kuruluşu Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ile Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’i mektup bombardımanına tuttu. Türkiye’ye gönderdikleri ürünler 11 gündür gümrüklerde bekleyen uluslararası şirketler de ticari ateşelikleri ile temasa geçerek, sorunun çözümü için AKP hükümetine baskı yapılmasını istediler.

Türkiye’nin CE’siz ürünlerin ithalatını yasaklaması ve CE’li ürünler için de Türk Standartları Enstitüsü’nden (TSE) uygunluk belgesi istemesi, Türkiye’ye milyarlarca dolarlık ürün satan uluslararası şirketlere de yansıdı. Türkiye’deki ithalatçıları kanalı ile yaşanan sorunları öğrenen şirketler Türkiye’deki ticaret ateşalikleri ile temasa geçerek, uygulamadaki sorunların giderilmesi için hükümete baskı yapılmasını istediler.

Hükümete yönelik baskıyı en fazla hissettiren ise bilgi teknolojileri sektörü oldu. Aralarında dünyanın en büyük çip üreticilerinin de bulunduğu ABD’li birkaç firma ABD ticaret ateşaliği kanalı ile sorunlarını hükümete iletmeye çalışıyor.

MEKTUP BOMBARDIMANI

Gümrüklerde yaşanan sorunların aşılabilmesi için bilgi teknolojileri sektörünü temsil eden sivil toplum kuruluşları işbirliği yaptı. Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) ile Türkiye Bilişimciler Derneği (TÜBİDER), Sanayi Bakanı Ali Coşkun ile Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’e gönderilmek üzere ortak bir mektup metni hazırladılar. Üyelerine bu metni dağıtan iki dernek kanalı ile Coşkun ve Tüzmen’e binlerce mektup gittiği belirtiliyor. TÜBİSAD Başkanı Erol Bilecik, üyelerine gönderdiği mektupta, ‘Bu noktada, tüm firmalarımız tek vücut olarak hareket edip, ilgili yerlere, bu problemin doğuracağı sonuçlari iyi aktarmamız gerektiğine inaniyoruz’ dedi.

TSE, milyarlık ürünü sağlam teslim etmek zorunda değil

TÜRK
Standartlar Enstitüsü (TSE), Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın tebliği çercevesinde Türkiye’ye giren neredeyse her türlü ürünü test edecek ve ithalata uygun olup olmadığı konusunda bir rapor düzenleyecek. İthalatçılar TSE’de yaşanan önemli sorunlardan biri olarak TSE’nin test için aldığı numuneleri geri verirken bunu ‘hurda’ olarak da teslim edebilme hakkına sahip olmasını gösteriyorlar. Bu durumda, değeri onmilyarlarca lira olan bazı elektronik cihazlar TSE tarafından test edildikten sonra ithalatçıya hurda halinde teslim edilebiliyor. Bu durumda ithalatçılar değeri yüzmilyarlarca lira olan bir tıbbi cihazın da TSE’den hurda halinde gelmesine gözyummak zorunda kalacak.

Gümrükçüler: TSE’de aylarca bekleriz

İSTANBUL
Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı Mustafa Esen Yağcı, ithalatta uygulanan CE zorunluluğunun yarattığı sıkıntıların daha da büyüyeceği uyarısında bulundu. Daha önce Dış Ticaret Müsteşarlığı Standardizasyon Genel Müdürlüğü’ne CE zorunluluğu konusundaki uygulama başlamadın sektörün bilgilendirilmesi konusunda başvuru yaptıklarını ve olumlu yanıt aldıklarını belirten Yağcı, buna rağmen uygulamanın bilgilendirme yapılmadan başlatıldığını söyledi. Yağcı şöyle devam etti:

‘TSE uygulama prosedürlerini belirleyemeden Gümrük Müsteşarlığı’nın uygulamaya başlaması sıkıntıların odak noktası. Gümrük idareleri, CE mevzuatı tebliğ kapsamı dahilindeki ürünleri TSE denetimi ve belgelendirmesine yönlendirmektedir. Günde ortalama 600 dosyanın incelenerek sonuçlandırıldığı TSE`nin İstanbul’daki Ambarlı, Halkalı, Erenköy ithalat temsilciliklerinde 3.000`nin üzerinde müracaat dosyası birikti. Önümüzdeki günlerde ortaya çıkabilecek asıl sıkıntı ise, TSE`nin deney ve testler için yönlendirmiş olduğu mevcut dosyaların işlemlerinin uzaması ve sonuçlarının aylarla ifade edilebilecek sürelere yayılmasıyla ortaya çıkacaktır.’

TSE: Test etmem, dosyasına bakarım

İTHALATTA
CE zorunluluğu uygulaması nedeniyle uygunluk raporu vermesi gereken TSE’nin Genel Sekreteri Asım Dinç, İstanbul’daki TSE merkezlerinde yaşanan sıkışıklığın, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Dış Ticaret Müsteşarlığı’ndan gelen ve ithalata konu ürün listelerinin tasnifinden kaynaklandığını söyledi. Sıkışıklığın bugünden itibaren ortadan kalkacağını söyleyen Dinç, şöyle konuştu: ‘Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın yayımladığı Tebliğ Hükümleri gereği ithal edilen ürünlerin CE işareti taşıma mecburiyetleri bulunmakta olup, AB’den yapılan ithalatlarla ilgili işlemler ilgili Gümrük idarelerinde sonuçlandırılmakta ve Enstitümüzce herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Müraacatı Enstitümüze yapılan ithalatlarla ilgili uygulama daha çok ürünlerin ‘CE’ işareti taşıyıp, taşımadıkları dosyası üzerinden kontrol edilerek sonuçlandırılmakta, risk grupları dikkate alınarak bazı ürünlerde muayene ve deneyler yapılmaktadır. Enstitümüze uygulananan deney ücretleri Avrupa’daki uygunluk değerlendirme kuruluşların aldığı muayene ve test ücretlerinin onda biri düzeyindedir.’

TSE’nin Avrupa’daki pek çok benzer kuruluştan daha yüksek nitelikte test ve analiz imkanlarına sahip olduğunu savunan Dinç, ‘Özellikle bilişim sektörünün ithalatında dosyasını getirenin işini 5 dakikada bitireceğiz’ sözü verdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle