GeriEkonomi Yabancı sigarada şimdi de ‘Mera Kanunu’ sıkıntısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yabancı sigarada şimdi de ‘Mera Kanunu’ sıkıntısı

Türkiye'de üretil yapan yabancı sigaracıların başı bu kez Mera Kanunu ile derde girdi. Yeni çıkan Mera Kanunu'nunda oluşturulacak Fon'a ithal içki, tütün ve tütün ürünlerinden yüzde 3 kesinti yapılması öngörülüyor. Yabancı sigaracılar, ‘‘Bu, GATT ve AB kurallarına aykırı’’ dediler.

ANASOL-D Hükümeti'nin geçtiğimiz hafta sonu resmi gazetede yayımlayarak uygulamaya soktuğu, ‘‘Mera Kanunu’’nun, Türkiye'nin imza koyduğu uluslararası taahhütlerine aykırı hükümler taşıdığı iddia edildi. Mera Kanunu'nu Resmi Gazetede okuyan yabancı sigara üreticileri, kanunla kurulan Mera Fonu'nun kaynakları arasında sıralanan ‘‘Yurt dışından ithal edilen alkollü içki, tütün ve tütün mamüllerinin ithal bedelinin yüzde 3'ü’’ oranındaki kesintinin, uluslararası tahhütlere aykırı olduğunu belirterek, ‘‘Bu maddenin Türkiye'nin başını ağrıtacak bir hüküm’’ olduğunu söylediler.

Avrupa ile gümrük birliği anlaşmasında karşılıklı olarak eş etkili vergi konamayacağının hükme bağlandığını hatırlatan bir yetkili, ‘‘İthal içki, tütün ve tütün mamüllerinden yapılacak bu kesintiler tümüyle gümrük birliği anlaşmasına aykırı. Bu tür konularda AB ile daha önce de bazı sıkıntılarımız olduğu biliniyor. AB'nin bu maddeye de itiraz etmesini bekliyoruz’’ dediler.

GATT'A AYKIRI

Mera Kanunu'ndaki bu maddenin sadece gümrük birliği anlaşmasına değil, şimdi Dünya Ticaret Örgütü haline gelen GATT kurallarına da aykırı olduğunu belirten aynı yetkili, ‘‘Türkiye'nin de imza koyduğu GATT kurallarının en önemlilerinden biri; taraf ülkelerin gümrük vergisi dışında aynı etkiyi yaratacak, başka isimler altında ithalata yük getirilmeyeceğini de açıkca hükme bağlıyor’’ dedi.

AB ve Dünya Ticaret Örgütü'nın bu konularda itirazının beklendiğini kaydeden yabancı sigara üreticileri ‘‘Türkiye'yi uluslararası platformda haksız duruma düşürecek böylesine bir kanun maddesi nasıl çıkartılır anlaşılır gibi değil. Herhalde bu işi bilen ekonomik kurumlara, bürokratlara sorulmadan kanunlar hazırlanıyor’’ dediler.

Yabancı sigara üreticileri, ithalattan yapılacak ek yüzde 3 oranındaki kesintinin doğal olarak maliyetleri artıracağını, bunun da ek zam gerektirebileceğini söylediler. Bu ek kesintinin belki tek başına zam gerektirmeyeceğini ancak kurlardaki artış gibi temel unsurlarla artan maliyetlere bunun eklenmesiyle, yapılacak zammın oranının büyütebileceğini söylediler.

Yapılacak zamdan önce, ‘‘anlayış yanlışlığı’’na değinen yabancı sigara üreticileri, ‘‘Her aklına gelen kendine bir fon yaratıyor ve fonun kaynağı olarak da herkesin aklına ilk olarak sigara, içki ithalatı geliyor. Bunun bir ilkesi olmalı’’ dediler.

Bunun da ötesinde politikacıların uluslararası taahhütlerini iyi bilip bunlara aykırı davranmamaları gerektiğini kaydeden yetkililer, ‘‘maalesef kolaycılık her dönemde geçerli oluyor’’ dediler.Yorumları Göster
Yorumları Gizle