GeriEkonomi Yabancı sermayede tarihi rekor kırdık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yabancı sermayede tarihi rekor kırdık

2001 yılının ilk altı ayında 2 milyar 161 milyon dolar ile yabancı sermaye girişinde rekor kırıldı. Büyük bölümü Aria yatırımı ve HSBC'nin Demirbank'ı almasıyla oluşan yabancı sermaye girişinin, yıl sonunda 2.5-3 milyar dolar ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaşması bekleniyor.

2000 yılında 1 milyar 719 milyon dolar olarak gerçekleşen yabancı sermaye girişi, 2001 yılının ilk altı ayında 2 milyar 161 milyon dolar ile rekor seviyeye ulaştı. Büyük bölümü Aria yatırımı ve HSBC'nin Demirbank'ı almasıyla oluşan yabancı sermaye girişinin yıl sonu itibariyle 2.5-3 milyar dolar ile tarihinin en yüksek seviyesine çıkması bekleniyor.

Yabancı Sermaye Derneği (YASED) Genel Sekreteri Abdurrahman Arıman, ‘‘Bu yıl ki yabancı sermaye yaklaşık 2.5 milyar dolarla tarihinde en yüksek rakamını kaydetmiş olacak‘‘ dedi.

‘‘İş Tim‘in Aria yatırımı, HSBC‘nin Demirbank'ı almasını çıkarırsanız durum aynı’’ diyen Arıman, ‘‘Geçen yılki toplam yabancı sermaye yatırımı 1.7 milyar dolardı. Bu yıl ilk 6 ayda 2 milyar dolar oldu ve yıl sonu tahmini 2.5-3 milyar dolar olacak. İki yılda 4.2-4.7 milyar dolar yabancı sermaye yatırımı yapılmış oluyor ve bunların büyük bölümünü İş Tim ve HSBC oluşturuyor’’ diye konuştu.

Yatırım ortamının durumunun hem yeni yabancı yatırım gelmemesine, hem de yerli yatırımların dışarı kaçmasına sebep olduğunu savunan Arıman, ‘‘İstikrarsızlık, yolsuzluk, bürokrasi, hukuksuzluk bütün bunların yanında bir de krizimiz var. Bunlar içsel nedenler. Yabancılar için bunlara ilave bir de yabancı düşmanlığı başlattık‘‘ dedi.

Bulgaristan gibi ülkelerde yabancı sermayeye geniş teşvikler verildiğine dikkat çeken Arıman, şunları kaydetti:

‘‘Kıyaslandığında yanlız uluslararası ya da yabancı yatırımcı için değil, yerli yatırımcı için de Türkiye‘de yatırım yapmanın hiç bir cazibesi kalmıyor. Hiçbiri Türkiye‘nin rakibi olabilecek durumda değilken, hepsi Türkiye‘nin rakibi. Türkiye‘den kaçan yerli yatırım en başta Bulgaristan‘a, Romanya‘ya, Çin‘e gidiyor.Türkiye‘ye gelmeyen uluslararası yatırım da Çin, Brezilya, Arjantin, Polonya‘ya şimdilerde Romanya, Bulgaristan gibi ülkelere gidiyor. Türkiye‘den başka hepsini tercih ediyor.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle