GeriEkonomi Yabancı sermaye Türkiye'yi tercih etmiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yabancı sermaye Türkiye'yi tercih etmiyor

Gayrimenkul alımları dikkate alınmadığında 2004 yılında Türkiye’ye gelen doğrudan yabancı sermaye yatırımı sadece 1.2 milyar dolarda kaldı. Buna karşın yabancılar, portföy yatırımlarıyla geçen yıl dolar bazında yüzde 30’dan fazla kazanç sağladı.

Merkez Bankası’nın doğrudan yabancı sermaye fiili girişleriyle ilgili verileri, makro ekonomik göstergelerdeki nispi iyileşmeye rağmen, Türkiye’nin geçen yıl da doğrudan yabancı sermaye açısından umduğunu bulamadığını gösteriyor. Merkez Bankası’nın verilerine göre geçen yıl Türkiye’ye 2 milyar 566 milyon dolarlık doğrudan yabancı sermaye girişi yaşandı.

Ancak bu rakamın 1 milyar 343 milyon doları, yabancıların geçen yıl önemli ölçüde artan Türkiye’deki ev ve arsa gibi gayrimenkul alımlarından kaynaklandı. Merkez Bankası, 2003 yılından başlayarak yabancıların gayrimenkul alımları yoluyla getirdikleri dövizi de doğrudan yabancı sermaye olarak sınıflandırıyor. Üretime ve istihdama katkısı olmayan bu rakam dikkate alınmadığında geçen yıl Türkiye’ye fiilen gelen net doğrudan yabancı sermaye miktarı 1 milyar 223 milyon dolar düzeyinde kaldı.

Hükümet, 2005, 2006 ve 2007 yıllarında Türkiye’ye yıllık ortalama 5 milyar dolarlık bir yabancı sermaye girişi yaşanmasını öngörüyor.

PORTFÖY GİRİŞİ 7.2 MİLYAR DOLAR

Türkiye’ye 2004 yılında kamu borçlanma kağıtları ile İMKB’deki hisse senetlerine yönelik olarak ise 7 milyar 250 milyon dolarlık net portföy yatırımı girişi yaşandı. 2004 yılı boyunca kamu iç borçlanma kağıtları dolar bazında yatırımcılara yüzde 30 düzeyinde bir getiri sağlamıştı.

YILLIK ORTALAMA 1.1 MİLYAR DOLAR

Son 10 yıllık dönemde yıllık ortalama doğrudan yabancı sermaye girişi 1.1 milyar dolar düzeyinde kaldı.

TÜRKİYE’DEN GİDEN

Türkiye’de son yıllarda artan bir tempoyla yurt dışına doğrudan sermaye ihracına başladı. 2004 yılında yurt dışına doğrudan yatırım amacıyla çıkan sermaye 857 milyon dolara kadar yükseldi. Son 10 yılda Türkiye bu yolla dışarıya net 4 milyar 384 milyon dolarlık sermaye ihraç etti.

MİKTARI AZ AMA ETKİNLİĞİ FAZLA

Bu arada, Merkez Bankası Danışmanı Ercan Türkan, Türkiye’de Ekonomik Aktivite İçinde Yabancı Sermaye Payı başlıklı bir araştırma yaptı. Türkan, yaygın "tabu"ların aksine, Türkiye ekonomisinde önemli bir yabancı sermaye katılımı veya etkisi olduğunu belirledi.

Araştırmada, yabancı sermayenin Türkiye’de ekonomik aktiviteye katılım oranlarının aktivite türüne göre değişiklik göstermesine rağmen yüzde 14.3 ile yüzde 26.3 arasında bir büyüklüğe sahip olduğu vurgulandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle