GeriEkonomi Yabancı riskten kaçtı dolar 1.32 YTL’yi gördü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yabancı riskten kaçtı dolar 1.32 YTL’yi gördü

ABD riskli mortgage kredilerine dönük kaygılar ve Avustralya’da iki hedge fonun faaliyetini durdurması, global piyasalardaki riskten kaçış olarak nitelendirilen satışları hızlandırınca dünya piyasalarıyla birlikte Türkiye de bu kaçıştan nasibini aldı.

Dolar sabah saatlerinde hızla 1.32 YTL’yi aşarken, yabancıların YTL’den çıkışı da faizi yüzde 18’in üzerine taşıdı. Ancak öğleden sonra ABD’de açıklanan büyüme rakamlarının beklentilerden daha iyi gelmesiyle yurtdışı borsalarda kayıplar azaldı. Dolar ise Türkiye’de 1.30 YTL’ye geriledi.

KÁR AMAÇLI SATIŞLAR: ABD’deki konut satışlarına yönelik verilerin beklenin altında gelmesiyle başlayan ve özellikle riskli mortgage kredilerine yatırım yapan hedge fonlara dönük olumsuz kaygılarla ortaya çıkan satışların henüz trend değişikliği olmadğı belirtiliyor. Hafta başından bu yana dünya piyasalarında kendini hissettirmeye başlayan ve önceki gün hedge fonlara yönelik gelen olumsuz haberlerle derinleşen düşüşlerin kár satışlarını hızlandırdığı yorumu yapılıyor.

ABD DATASI: Bu gelişmelere paralel olarak dün bankalar arası piyasada dolar güne yabancı alımlarıyla başladı. Sabah saatlerinde dolar bu piyasada 1.32 YTL düzeyine kadar tırmandı. Bu seviyelerden gelen alımlarla dolar 1.31 YTL seviyelerine geriledi. ABD’de gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYH) büyümesi ikinci çeyrekte yüzde 3.4 ile geçen senenin başından beri en hızlı büyüme oranının yakalandığı açıklndı. Bu açıklanma piyasalara biraz nefes aldırdı. Böylece dolar valörlü işlemlerde 1.3000 YTL’ye geriledi. Dolar serbest piyasada 1.2980 YTL’den günü tamamladı. Bono piyasasında ise 6 Mayıs 2009 vadeli gösterge kağıdın bileşik faizi yüzde 18 seviyesinden işlem gördü.

Borsada kayıp yüzde 1.81 oldu

DÜNYA borsalarındaki değer kayıplarının Cumhurbaşkanlığına odak olan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) yansıması ise daha sert oldu. Haftaya seçim zaferi ile yüzde 5 yükselişle başlayarak yurtdışını gözardı eden İMKB’de 4 gün boyunca dışarıya bağlı olarak kan kaybı devam etti. Dün 50 binli puanları gören borsa, günü yüzde 1.81 kayıpla 51.562 puandan tamamladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle