GeriEkonomi Yabancı öğrenci ve hasta ihracat ürünü olacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yabancı öğrenci ve hasta ihracat ürünü olacak

Yabancı öğrenci ve hasta ihracat ürünü olacak
refid:16201290 ilişkili resim dosyası

Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, üniversitelerle hastanelere ihracat desteği verileceğini; yabancı öğrenci ile hastalar için teşvik verileceğini söyledi.

Kur konusunda artık konuşmak istemediğini, konuşması gerekenlerin işadamları ile sivil toplum örgütlerinin olduğunu söyleyen Çağlayan, “İhracatın ithalatı karşılama oranı tehlike yaratıyor. İşte otomobilde kuyruk var, makine alımı arttı. Patlayan, üretimi, istihdamı tehdit eden bir ithalat var” uyarısı yaptı.  Çağlayan, merkezi devletlerle değil eyaletlerle ticaret yapma dönemini başlattıklarını anlatarak, şöyle konuştu: “Çin sadece 122 milyar dolarlık çip ithal ediyor. Bizim tüm ihracatımızdan daha çok. Ama biliyor musunuz Singapurlu bir işadamı gelmiş Türkiye’de çip üretmeye adamı küstürüp yollamışız. Bugün Singapur Çin’e 3.5 milyar dolarlık çip satıyor. Çin’de en büyük ihracatı da Şangay’a yapıyoruz, o nedenle bu bölgeye gidiyoruz. Bakın ABD’nin 1.6 trilyon dolar ithalatı var, bizim ihracatımız 3.2 milyar dolar. Toplam ihracatımızın yüzde 60’ını da 6 eyalete yapıyoruz. Buraları gezdik. Artık bu eyaletlerin ne sattığını ne aldığını biliyoruz, aynen ülkeleri bildiğimiz gibi.”
Hammadde diplomasisi
Dış ticaret envanteri çıkarıp, İhracatı Değerlendire Kurulu kurduklarını anlatan Çağlayan, hammadde envanteri için de yol aldıklarını söyledi. Elektrikli otomobil üretimindeki gelişmeye dikkat çeken Çağlayan, bu otolarda batarya için gereken lityumda Türkiye’nin ilk ülke olduğunu, bu nedenle lityumda fiyatı belirleyen ülke olması gerektiğini vurguladı. Çağlayan, geleceğin dünyasında alan veya satanın değil, hammaddeyi elinde bulunduranın söz sahibi olacağını savundu.  Çağlayan, ihracat desteklerini döviz kazandırıcı işlemlere de yayacaklarını açıkladı. Çağlayan bu konuda yen bir karar alındığını belirterek bunu şöyle açıkladı: “Dizi filmleri ihracat ürünü kapsamına aldık. Bunun gibi başta eğitim ve sağlık olmak üzere bazı sektörleri de alıyoruz. Dışarıdan hasta, öğrenci geliyor. Binlerce hem de. 140 üniversitem yüzlerce hastanem var. Bunlar turist getirmiş gibi sayılacak ve ona göre teşvik alacak. Bu amaçla Para Kredi Koordinasyon Kurulu’na gittik. Mutabakat var, kurul onay verince hemen tebliği çıkaracağız, aynı gün uygulama yönetmeliğini de yayınlayacağız.”

Tuncay Özilhan’a Çin’de gelin istedi

ZAFER Çağlayan, dün geçtiği Çin’de önce Geely otomotiv fabrikasını gezip, kendilerini Türkiye’de yatırıma davet etti. Anadolu Grubu adına “Gelin istemeye geldiğini” söyleyen Çağlayan, Türkiye’nin böyle yatırımlara büyük destek verdiğini belirtti. Geely Holding’in merkezini gezen Çağlayan’ı Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörü Lin Zhang karşıladı. İngilizce, “Hoş Geldiniz Devlet Bakanı Zafer Çağlayan” ışıklı tabelası ile karşılanan Çağlayan, “Türkiye’de Anadolu grubu ile çalışıyorsunuz. Patronu, Tuncay Özilhan boylu poslu, yakışıklı. Elimiz boş dönmemeliyiz” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle