GeriEkonomi Yabancı, konut almak için ‘limited şirket’e sarıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yabancı, konut almak için ‘limited şirket’e sarıldı

Yabancı, konut almak için ‘limited şirket’e sarıldı
refid:3427642 ilişkili resim dosyası

Anayasa Mahkemesi’nin yabancılara gayrimenkul satışını iptalinden sonra güneydeki bazı ilçelerde ekonomi durma noktasına geldi. Antalya’da ise şahıs bazında satış yapılamayınca konut almak isteyen yabancılar için limited şirket formülü bulundu. Anayasa Mahkemesi’nin 26 Nisan’da ‘yabancılara bazı koşullarda taşınmaz satışını öngeren’ kanun maddesini iptal etmesinden bu yana hukuki boşluk sürüyor.

Mahkeme iptalden itibaren 2 ay içinde yeni kanun çıkarılmasını öngörmüştü ancak hükümet bu konuda herhangi bir eylem yapmadı. Ardından da TBMM tatile girdi. TBMM tatildeyken ‘Meclis açılır açılmaz bu konu gündeme gelecek ve kanun çıkacak’ diye açıklamalar yapan AKP Hükümeti bu defada gündemin yoğun olması nedeniyle bu konuda adım atamadı. Yabancılara gayrimenkul satışının yoğun olduğu turistik bölgelerdeki birçok ilçede artık yabancılar gayrimenkul almıyor. Antalya’da ise yabancılara gayrimenkul satıış için farklı bir yol bulundu. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Özgen, ‘Tapu müdürlüğü ile diyalogtayız. Onlar yeni bir formül üretmişler. Yabancılar ortaklaşa bir şirket kurup ticaret ve sanayi odası siciline kayıt yaptırıyorlar ve şirket hüviyetiyle galrimenkul alıyorlar. Aldıkları gayrimenkulde de ortak sayısı kadar hisse sahibi oluyorlar’ dedi. Özgen, bu nedenle iptalden sonra da satışlarad ciddi bir daralma yaşanmadığını belirterek, ‘Ancak yasanın çıkması yine de çok önemli. Çünkü bu yol dolaylı bir yol. Zaten asıl zorluk da Ordu tarafından yapılan incelemenin çok uzun sürmesi. Yanıt 5-6 ayda ancak geliyor’ diye konuştu.

BİZDE EKONOMİ DARBE YEDİ:

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kerim Taç ise şöyle konuştu: ‘Siyasiler ‘meclis açılınca hemen yasayı çıkaracağız’ demişlerdi. Sektördeki insanlar da müşterilerine bunu söylediler ve ona göre sözleşmeler yapıldı. Herkes aynı süreçteydi. Yabancılar da güvenip parasını ödüyor, taksitini yatırıyordu. Bu yasa iptal edilince süreç durdu. Yasa teklifi hala meclising gündemine gelmedi. Şimdi satışlarda iptaller, para iade talepleri başladı. Taksitler de ödenmiyor. Alanya’da 15-20 bin konut imalatı var ve bunun yüzde 90’ı yabancıya dönüktü. Yabancıların büyük bir mağduriyeti sözkonusu. İlçemizde piyasa neredeyse durdu. Kimse çeklerini ödemiyor. Bu yasa çıkacak ama gecikmesinin bedeli giderek ağırlaşıyor.’ Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mustafa Karacan da ilçede satışların durduğunu kanunun çıkışını beklediklerini belirtti.

ANKARA’YA GİDİYORUZ:

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı’nın önderliğindeki heyet Salı günü Ankara’da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüşerek bu konuda çözüm bulunmasını isteyecek. Bazı ilçelerin Belediye Başkanları’nın da bulunacağı heyet TOBB’daki görüşmeden sonra Başbakan ve hükümet yetkilileri ile de görüşmeye çalışacak. Ayrıca bu konuda muhalif tavır sergileyen CHP ile bir görüşme planlanıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle