GeriEkonomi WSJ'den enerji özelleştirmesi yorumu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

WSJ'den enerji özelleştirmesi yorumu

WSJ'den enerji özelleştirmesi yorumu

Wall Street Journal gazetesi, dün ihalenin iptal edilmesinin ardından, 6 milyar dolarlık Türk enerji özelleştirmesinin kuşkulu hale geldiğini belirtti.

ABD’nin borsa ve iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal, “İki Türk Enerji Özelleştirmesi Durdu” başlığı ile yayımlandığı haberde, “Ülkenin en zengin işadamlarından ikisinin kamu doğal gaz dağıtım şirketi Başkent Doğalgaz’da elde ettikleri pay için ödeme yapmamaları üzerine 6 milyar doları aşan Türk enerji özelleştirmeleri kuşkulu hale geldi” yorumunu yaptı.

 

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın ihaleyi iptal ettiğine dikkat çeken gazete, Mehmet Kazancı ve Mehmet Emin Karamehmet’in zamanında ödeme yapmamasının iki işadamının geçen Ağustos ayında kazandığı, toplam değeri 5 milyar dolarlık olan, iki İstanbul enerji ihalesinin konusunda kuşku yarattığını yazdı.

 

WSJ, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, bu yıl yeni bir ihalenin yapılacağı açıklamasına da işaret ettiği haberinde, “Gaz ve elektrik dağıtım özelleştirmelerinden 6 milyar doları elde edilmezse muhtemelen Türk devletinin kasalarına nakit enjeksiyonunun gecikmesine yol açar ancak bu varlıklara talep güçlü” diye yazdı.

 

 

TÜRKİYE’NİN STRATEJİSİ BİRÇOK AVRUPA HÜKÜMETİNE TEZAT

 

 

Mehmet Emin Karamehmet’in Turkcell’in kontrolünü kaybetmemek için İsveçli ve Rus şirketlerine karşı verdiği mücadeleye de değinildiği haberde, “Türkiye, son yıllarda ekonomi büyüyüp gelir yükselirken kamu finansmanını güçlendirmek ve kapasiteyi artırmak için kamu hizmeti şirketlerini özelleştiriyor. 15 milyar doları sağlamak için de 2011’den başlayarak elektrik santrallerini satmayı planladığını söyledi” denildi. Haberde şöyle devam edildi:

 

“Türkiye’nin etkinliğini artırmak ve göreli olarak sağlıklı olan kamu finansmanı güçlendirmek için kamu varlıklarını satma girişimi, finansal kriz sırasında biriken borçları ödemek için devlete ait şirketlerdeki paylarını satmaya çalışan, Avrupa’daki birçok hükümetin stratejilerine tezat oluşturuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle