GeriEkonomi Wolfensohn Ecevit'e geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Wolfensohn Ecevit'e geliyor

Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn, Türkiye'ye ilk resmi ziyaretini mayıs ayında gerçekleştirecek. Wolfensohn, Başbakan Bülent Ecevit ve ekonomi yönetimi ile Dünya Bankası'nca desteklenen yapısal reformlar ve kalkınma amaçlı altyapı projelerini görüşecek.

DÜNYA Bankası Başkanı James Wolfensohn, başta Başbakan Bülent Ecevit olmak üzere, bir dizi görüşmede bulunmak üzere mayıs ayında Türkiye'ye geliyor. Daha önce işadamı bir arkadaşını ziyaret için İstanbul'a bir-iki kez ‘gayrıresmi’ olarak uğradığı öğrenilen Wolfensohn, Türkiye'ye ‘resmen’ ilk kez gelecek.

Mayıs ayındaki ziyaret için Devlet Bakanı Recep Önal ile Wolfensohn'ın ‘şifahi’ mutabakata vardığı ancak kesin programın henüz belli olmadığı öğrenildi.

Wolfensohn, Başbakan Bülent Ecevit ve ekonomi yönetimi ile Dünya Bankası'nca desteklenen yapısal reformlar ve kalkınma amaçlı altyapı projelerini görüşecek. Dünya Bankası Başkanı'nın, Türkiye'de bulunduğu süre içinde, iş dünyası ile bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle de görüşmesi bekleniyor.

Ecevit ile Wolfensohn, ilk kez Ecevit'in geçen eylül ayındaki ABD ziyareti sırasında biraraya gelmişlerdi. Buluşma öncesinde, Wolfensohn'ın Ecevit'i, kaldığı otelde kabul etmek istemesi ve Hürriyet'in bunu ‘‘Sen gitme, o gelsin’’ başlıklı manşet haberiyle duyurması üzerine randevu yeri değiştirilmiş ve Ecevit, Wolfensohn'u, kendisine tahsis edilen Blair House'de kabul etmişti. Ecevit bu görüşmede, Wolfensohn'u Türkiye'ye davet etmişti.

Dünya Bankası'nın kurulduğu 1946 yılından bu yana dokuzuncu başkanı olan Wolfensohn, bu görevini beş yıldır sürdürüyor. Harvard Üniversitesi mezunu olan Wolfensohn'un asıl mesleği yatırım bankacılığı. Kendi şirketini kurmadan önce, Salomon Brothers, Scroders gibi finans kuruluşlarında yönetici olarak görev yapan Wolfensohn, Dünya Bankası Başkanlığı'nın yanısıra, tedavisi güç bir hastalık olan MS (Multiple Scleroris) Dernekleri Uluslararı Federasyonu Başkanlığı, Sürdürüebilir Kalkınma için İş Konseyi ve Rockefeller Fonu'unun direktörlüğü görevlerini yürütüyor.

Dünyanın en önemli konser salonlarından biri olan New York'taki Carnegie Hall'un yönetiminde de bulunan Wolfensohn'un amatör olarak senfoni orkestrası şefliği de yaptığı biliniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle