Wolf: Avrupa’ya ders ver Türkiye

Hürriyet Haber
29.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünya Ekonomik Forumu’nun düzenlendiği Davos’a Avrupa’nın içinde bulunduğu kriz damga vururken Türkiye’nin ekonomideki başarısı da öne çıktı.

“Küresel Ekonomiye Bakış” oturumunun moderatörü Financial Times baş ekonomi yorumcusu Martin Wolf, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a söz verirken “Burada imtiyazlı konumda tek siz varsınız, bize ders verin” dedi.
Herkes bedelini öder
Babacan, oturumdaki konuşmasında Euro Bölgesi’nin krizi doğru yönetemediğini belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Yunanistan’ın iflası mutlaka engellenmelidir. İflas iflastır, bunun düzenlisi düzensizi, geçicisi kalıcısı, gönüllüsü gönülsüzü olmaz. Euro Bölgesi dayanışma gösterip hiçbir üyesinin iflasına izin vermeyeceğini taahhüt etmelidir. Bunu Yunanistan’da reformlar izlemelidir. İflas kapısı bir kere açılırsa ardından herkes gider. Herkes bunun bedelini öder.”
İkna etmeleri gerekiyor
Küresel ekonomik krizden çıkışta anahtar kelimenin “güven” olduğunu vurgulayan Babacan, şöyle konuştu: “Mali sistemin temeli güvendir. Güven yoksa tüketiciler neden harcasın? Şirketler neden yatırım yapsın? Bankalar neden kredi versin? Bunlar olmayınca ekonomi nasıl büyüsün, istihdam yaratılsın? Krizden kamu harcamalarını artırarak çıkma girişimleri gündeme geldi. Bunun işe yaramayacağı uyarısında bulunduk ve bugün haklı çıktık. Euro Bölgesi zamanında bunu yaptı, ama ters tepti. Zor olsa da mali politikalarını sıkılaştırmalıydılar. Euro Bölgesi bütçe açıklarına otomatik yaptırımlardan artık taviz vermemeli ve krizden çıkış stratejileri konusunda öncelikle kendi halklarını ikna etmeli.”
Suni refah sağlanıyor
Yaşanan kriz dikkate alındığında Türkiye’nin AB’ye girmediği için sevinmesi gerekip gerekmediğini değerlendiren Babacan, şöyle konuştu: “Şu andaki sorun; özellikle Euro Bölgesi’ndeki ülkeler tek bir para birimi kullandıkları için kur konusundaki esnekliklerini kaybetmiş durumdalar. Tek bir ortak kuru uyguladıkları için ekonominin değişen şartlarına göre kurda yukarı ya da aşağı yönlü ayarlamalarında rekabet konusunda bir esneklikleri yok. Böyle bir sıkıntılı tablo. Ülkeler maliye politikalarında da istediğini yaparken, para politikalarında bağlı oldukları yanlış bir tabloyu beraberinde getiriyor. Bir bakıma yüksek açık veren ülkeler düşük açık veren ülkelerin sırtından suni bir refah sağlıyor. AB’ye üyelik ile Euro Bölgesi’ne üyelik farklı kararlar. Türkiye AB üyesi olabilir. Fakat Euro’yu kullanmaya daha sonra karar verilir.”

İstanbul Finans Merkezi ilgi çekti

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan, “Davos’ta çok sayıda yatırımcıyla görüşme imkanı bulduk. CEO’lar özellikle İstanbul Finans Merkezi çalışmaları hakkında bilgi aldı. Birçok şirket İstanbul’u bölgesel merkez olarak seçmeye başladı. Yanıma Güneydoğu Asya’nın yatırım fonlarından birinin sahibi geldi. ‘Zaten planlıyorduk ama, biz bölge ofisimizi İstanbul’da açıyoruz’ dedi. İstanbul Finans Merkezi’yle ilgili ortaya attığımız projeler insanları ikna ediyor, bu bizim için çok önemli.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı