Western Union’un zirvesine çıktı 71 milyar dolarlık trafik yönetecek

Razi CANİKLİGİL/DENVER
15.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

12 milyar dolar piyasa değerine sahip, yılda 71 milyar dolarlık para akışına yön veren Western Union’un Başkanlık ve CEO’luk koltuğuna eylül ayında Hikmet Ersek oturacak. Ersek, “Ben global bir Türk’üm” dedi.

DÜNYANIN en büyük uluslararası para transferi şirketi Western Union’un Başkan ve CEO’luk görevine atanan Hikmet Ersek, yılda 71 milyar dolarlık para akışına yön verecek. 380 milyar dolarlık dünya para transferi pazarında lider durumdaki Western Union’ın başına geçen 49 yaşındaki Hikmet Ersek, firmanın Denver’daki merkezinde sorularımızı cevapladı. Christina Gold’dan (62) eylül ayında koltuğu devralacak olan Ersek, “Ben global bir Türküm, dünyanın neresine gidersem gideyim insanlarla rahat anlaşıyorum” dedi. Ersek, The Coca-Cola Company Başkan ve CEO’su Muhtar Kent’ten sonra, “Fortune 500” listesindeki uluslararası bir devi yöneten ikinci Türk olacak.
Smaç işe yöneltti
İstanbul’daki Avusturya Lisesi mezunu olan Hikmet Ersek’in babası Türk, annesi Avusturyalı, eşi ise Hindistanlı. Ersek, Eczacıbaşı yıldız ve genç basketbol takımı ile birlikte 3 kez Türkiye şampiyonluğu gördü. Üniversite eğitimi için kardeşi ile birlikte gittiği Avusturya’da basketbol oynamaya devam etti. Viyana Üniversitesi Ekonomi Bölümünü tamamlamasına rağmen Viyana’da çeşitli kulüplerde basketbola devam eden Ersek, bu arada MasterCard’dan ilk çalışma teklifini aldı. Ersek, iş hayatına geçmesine neden olan olayı şöyle anlattı: “Basketbolla iş hayatı arasında kararsızlık yaşarken bir maçta 18 yaşındaki rakip oyuncu beni itip üzerimden potaya smaç yapmıştı. Bir takım arkadaşım ‘Hikmet senin artık bu oyunu bırakma vaktin geldi, iş kariyerine bak’ diye takıldı. Bunun üzerine basketbolü bırakıp profesyonel iş hayatına başladım. O yıllarda Emir Turan ile basketbol oynuyorduk. İyi arkadaşımdı. Denver Nuggets’ın maçlarını kaçırmamaya çalışıyorum. NBA’deki Türk oyuncularımızı gururla izliyorum.”
Western’i Türkiye’ye getirdi
Western Union’da işe başladığında dünyada 50 bin satış acentası varken bu rakamın şimdi 420 bine çıktığını hatırlatan Ersek, şöyle konuştu: “Bunu ben gerçekleştim. Ben Western Union’da işe başladığımda Türkiye’de bu iş bilinmiyordu. Hiçbir şubemiz yoktu. Bu işi bankalar yapıyordu. Western Union’u Türkiye’ye ben soktum. Önce Finansbank ile çalışmaya başladık. Daha sonra acenta ağımıza, PTT, Al Baraka Türk, TEB, Türkiye Finans, Ziraat Bankası, ING Bank, Fortis, Türkiye Finans, Denizbank ve T Bank’ı da ekleyerek Türkiye’de şu anda 4 bin 400 noktaya ulaştık.”

Garanti Bankası ile bir ilke imza attık

SAHİP oldukları 420 bin acentayı yetersiz bulduğunu belirten Hikmet Ersek; Özbekistan’dan Çin, Arjantin ve Kanada’ya kadar pek çok yerde yeni acentalar açarak büyüyeceklerini söyledi. Elektronik bankacılık ve internet üzerinde daha fazla büyüyeceklerini anlatan Ersek, şöyle konuştu: “Garanti Bankası ile bir anlaşma yaptık. Buradan Türkiye’deki 89 yaşındaki emekli babama her ay para yolluyorum. Dünyada ilk kez Garanti ile başlattığımız yeni bir iş var. Western Union internet sitesinden Garanti’deki hesabına para geçiyorum. Sonra, Garanti’nin internet sitesi üzerinden takip edebiliyorum. Hem parayı alıp, hem de bu parayı saniyeler içinde başka hesaba gönderebiliyorum.”

Türk girişimcisi ruhun faydaları var

HİKMET Ersek, “19 yaşında Türkiye’den ayrıldınız ve ABD’de 3 ay içinde CEO oldunuz. Bu başarınızı neye borçlusunuz” sorusuna şu yanıtı verdi: “Ben Global bir Türküm. Bu terim global Alman ya da Fransız için de olabilirdi. Ama ben Türk olduğum için ve global bir firmanın başında olduğum için böyle oldu. İster ABD, Afrika, Brezilya veya Hindistan, nerede olsam zorluk çekmiyorum. İnsanları anlıyorum. İş yaptığım kimselerle çok kültürlülüğüm sayesinde kolaylık çekiyorum. Türk kültürümün verdiği girişimciliğim sayesinde fayda görüyorum. Biz Türklerin sorun çözme kabiliyeti çok iyi.”

Cep telefonları elektronik cüzdan haline getirecek

KÜÇÜK ve orta büyüklükte ithalat ve ihracat yapan firmaların para transferi yapabilmelerini sağlayacaklarını vurgulayan Hikmet Ersek, “Çin’den Afrika’ya mal gönderen kişinin parasını çabucak almasını kolaylaştıracağız. Cep telefonlar üzerine test çalışmalar başlattık. Telefonları elektronik cüzdan haline getireceğiz. Mesela parayı Denver’daki hesabınızdan elektronik cüzdanınıza yolluyorsunuz. Böylece dijital parayı taşıyorsunuz. Artık para i-phone ve Blackberry üzerinde taşınabilecek. Ayrıca bu telefonlardan banka hesabına girilip komut vererek hesaptaki parayı havale ettirebileceğiz” diye konuştu.

Çift haneli büyüme krizle teke indi

HİKMET Ersek, krizin etkilerini şöyle değerlendirdi: “Daha önce 2 haneli büyürken tek haneli rakama indik. Ama bizim şansımız, diğer firmalar gibi aktif değerlerimizin olmaması, ücret üzerine çalışmamızdı. Bizi vuran işsizliğin artması oldu. Krizde işini kaybeden insanlar yakınlarına para gönderemez oldu.”

Türkiye’ye 1.5 milyar dolarlık havale geliyor

HİKMET Ersek,  para trafiğine ilişkin “Türkiye, dışarıdan para aldığı gibi dışarıya para da gönderiyor. Türkiye’ye gelen havale 1-1.5 milyar dolar civarında. Türkiye’den ise en çok Orta Asya, Suriye, Irak ve Gürcistan gibi ülkelere para gidiyor. Çünkü, Türkiye’de çalışan çok sayıda yabancı işçi var” dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı