GeriEkonomi Welteke’ye ayda 1 milyon Euro maaş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Welteke’ye ayda 1 milyon Euro maaş

Lüks otel masraflarıın Dresdner Bank’a ödettiğinin ortaya çıkması üzerine gelen baskı ve eleştirilere dayanamayıp istifa etmek zorunda kalan Alman Merkez Bankası Başkanı Ernst Welteke’nin yerine kimin getireceği tartışmaları devam ederken şimdi de alacağı maaşın kavgası başladı.

Financial Times, Welteke’nin sözleşmesinin biteceği 2007 yılına kadar tam aylığını almaya devam edeceğine ve bunun da toplam 1 milyon Euro tutacağına yer verdi. Haberde, görevden alınması durumunda belirli bir miktarda tazminat ödenmesi gerekeceği halde kendisini istifa ettiği için Welteke’nin sözleşme süresi bitinceye kadar tam maaşını almaya hak kazandığı da hatırlatıldı.

1999 yılından beri Merkez Bankası Başkanı olarak görev yapan Welteke’nin tam maaşını almaya devam edeceği haberleri üzerine anamuhalefet Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) sert tepki gösterdi. CDU/CSU Bütçe Komisyonu uzmanı Dietrich Austermann, ‘inanılmaz bir olay. Görevinden erken ayrılan herkese daha az ödeme yapılarken Welteke’nin tam maaş almaya devam etmesine aklım almıyor’ dedi. Merkez Bankası ise istifa eden Bşakan Ernst Welteke’nin tam maaşını almaya devam edeceği yönündeki haberleri yalanladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle