GeriEkonomi WEF, Rusya'yı AB'de görmek istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

WEF, Rusya'yı AB'de görmek istiyor


Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından Avusturya'nın Salzburg kentinde düzenlenen Avrupa Ekonomi Zirvesinde, Balkan ülkeleri ile Rusya ve Ukrayna'nın da, AB'nin genişleme sürecine dahil edilmesi talep edildi.

Sırbistan Başbakanı Zoran Djindjic, "Balkan ülkelerinin de Avrupa Birliğine entegre edilmesinin bölgedeki istikra ortadan kaldırmaya yardımcı olacağını" söyledi.

Djindjic, "bizim herkesle ekonomik bir entegrasyona ihtiyacımız var. Slovenya, Makedonya ve Bulgaristan ile serbest ticaret bölgesine, ortak ulaşım politikasına, organize suç şebekeleriyle ortak mücadele edeceğimiz bir politikaya ihtiyacımız var" diye konuştu.

Zoran Djindjic, Sırbistan eski cumhurbaşkanı Slobodan Miloseviç'in, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesine (USSM) teslim edilmesiyle Yugoslavya'nın dağılmayacağını, ancak bir anayasa değişikliğinin sözkonusu olduğunu belirtti.

Djindjic, Montenegro (Karadağ) ve Kosova'nın geleceği gibi sorunların AB normları örnek alınarak, bir nevi Balkanlar Ekonomik Entegrasyon bölgesi içinde çözümlenebileceğini kaydetti.

"Avrupa'nın geleceği" konulu panelde konuşan Polonya Cumhurbaşkanı Aleksander Kwasniewski ise AB'nin genişleme sürecinde Rusya ve Ukrayna'nın da gözardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Panele, Avusturya Cumhurbaşkanı Thomas Klestil, Litvanya Cumhurbaşkanı Valdas Adamkus, Poö Üza Cumhurbaşkanı Aleksander Kwasniewski, Romanya Cumhurbaşkanı Ion Iliescu ile AB'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Günter Verheugen katıldılar.(Viyana/Salzburg-aa)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle