Wall Street suçluyu arıyor

WSJ
08.05.2010 - 10:21 | Son Güncelleme:

ABD’de dün gece beş dakikalık şok satış dalgasının yarattığı depremin sebebi araştırılıyor. Dow Jones Sanayi Endeksi dün gün içinde yaklaşık 1,000 puana kadar değer kaybetmesinin ardından kayıplarının bir bölümünü geri alırken, Wall Street yaşananlara yanıt arıyor.

          

 

Yatırımcılar, Dow Jones’un Türkiye saatiyle 21:30’dan sonraki 5 dakika içinde serbest düşüşe geçmesinin Yunanistan’daki borç krizinin etkilerine bağladı. Endeksin gün içinde gördüğü 1,000 puanlık gerileme, tarihinin en büyük düşüşü olarak kayıtlara geçti. 22:.00 sularında 500 puan yükselen endeks, günü 347.80 puan ile 10,520 seviyesinde kapattı.

 

ABD sermaye piyasasını düzenleme organı SEC ile Emtia ve Vadeli İşlem Komisyonu, diğer düzenleyici kurumlarla birlikte, dün geceki “olağandışı” işlemleri inceleyeceklerini açıkladı. 

ABD’nin önde gelen borsaların yönetimleri, işlem hatalarını araştırdıklarını ve birçok hisse senedinde gerçekleşmiş olduğunu düşündükleri hataları inceleme altına aldıklarını açıkladı. Aynı zamanda, satışlar sırasında gerçekleşen hatalı işlemleri geçersiz kılınacağı da belirtildi.

SANİYEDE YÜZDE 100 KAYIP    

Dün gece, Accenture PLC’den Boston Beer Co.’ya kadar birçok hissenin bir anda neredeyse yüzde 100 değer kaybederek bir sente kadar gerilediği görüldü. Borsalarda hisse senedi gibi işlem gören borsa yatırım fonları da geçici olarak buharlaştı.

Yaklaşık 9.5 milyar dolar değerindeki iShares Russell 1000 Value Index Fund’ın hisse senedi, bir saniyeden daha kısa bir süre içinde 59 dolardan 8 sente geriledi.

ABD’li hedge fon T3 Capital Management Baş strateji uzmanı Scott Redler, “O kadar hızlı oldu ki… torpido hareketi gibi bir anda olup bitti. Karşı tarafa hareket alanı bırakmadı” dedi.

Sinirleri bozulan işlemciler, sorunun nedenini anlamaya çalışarak, işlem kayıtlarını inceleme altına aldı. Birçok işlemci, suçu bir hisse senedi sepetindeki hatalı işlemlere attı. Bu sepette yer alan endeksin lokomotif hisselerinden Procter & Gamble’ın değerinin sadece iki dakika içinde yüzde 35’e yakın düştüğü görüldü.

ZATEN DÜŞÜYORDU

Satışlar başlamadan önce de Dow Jones, 500 puan düşmüştü. Borsa salonundaki televizyonlarda Yunanistan’daki eylemlerde polis ile göstericilerin girdikleri arbedeyle ilgili görüntülerin yanı sıra borç krizini yatıştırmamak için ayak direyen Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet’in açıklamaları yayınlandı.

İşlemciler, borsada yaşanan tarihi düşüşe hatalı bir işlemin neden olduğu konusunda ısrarcı. Bazıları ise, işlem yapmak için bilgisayar programları kullanan hızlı işlemcilerin düşüşe katkıda bulunduğunu belirtti. Ancak bu şirketlerin hangileri olduğu konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Bu şirketlerin borsanın üçte birini oluşturuyor.

Tradebot Systems Inc. gibi hızlı borsa şirketleri ise, borsanın düşüşe geçtiği sırada işlemlerini durdurdu. Wall Street suçluyu arıyor

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı