GeriEkonomi Waffle aşkı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Waffle aşkı

Waffle aşkı
refid:27210951 ilişkili resim dosyası

FASHION Point Tekstil Üretim A.Ş.’nin patronları Teoman Ademoğulları ve İsmail Karademir, öğrencilik yıllarında hayalini kurdukları ‘restoran’ işine Waffle House’u satın alarak girdi. Hedef, 5 yılda 100 restoran açmak.

TÜRKİYE’nin en güçlü hazırgiyim ve konfeksiyon üreticilerinden Fashion Point Tekstil Üretim AŞ (Fashion Point), geçen yıl 50 milyon Euro ihracat cirosu yaptı. Tommy Hilfiger, Joop, Marlboro Clasic, Calvin Klein ve Diesel gibi küresel markalara blucin ve spor giyim üreten firma; Sefaköy, Sinop ve Karabük’teki üç fabrikada yaklaşık 1000 kişilik istihdama sahip. Fİrmanın ortakları Teoman Ademoğulları, İsmail Karademir ve İsmail Tutar şimdi de restoran işine de girerek Waffle House’u satın aldılar. Ardından, Bistroteque restoran markasını hayata geçirdiler. Fashion Point ve Waffle House Genel Müdürü İsmail Karademir şöyle konuşuyor:
1966 Sivas doğumluyum. İlköğretim ve liseyi Kasımpaşa’da okudum. Yıldız Teknik’te Jeofizik Mühündesi olarak eğitimimi tamamladım. Öğrencilik dönemlerimde garsonluk, barmenlik yaptım. Düğün salonlarında, barlarda, kafelerde çalıştım. Teoman Bey de benzer bir öğrencilik geçirmiş.

Waffle aşkı

DIŞ TİCARET İÇİN TEKSTİL

Üniversite bitince 3 yıl tekstil firmalarında profesyonel olarak çalıştım. Sonra askerlik ve dönünce 1993’te Teoman Ademoğlulları ile Hollandalıların ortak kurduğu Fashion Point’te işe başladım. Daha önce de denimde Teoman Bey ile birlikte çalışıyorduk. O benim müdürümdü. Ben yardımcısıydım. Fashion Point, yüzde 50 Hollandalılar, yüzde 25 İzmirli bir firma ve yüzde 25 de Teoman Ademoğulları ortaklığında kurulmuştu. Teoman Bey 1997’den itibaren hisseleri aldı. Ben de 2000 yılında resmen ortak oldum. Şimdi 3 ortağız. 3.5-4 milyon parça da yıllık üretimimiz var. İhracatımızın tamamı Almanya ve İtalya başta olmak üzere Avrupa’ya. Tekstilde işlerimiz gayet iyi gidiyor. Markalar Türkiye’nin kıymetini anladılar.

Waffle aşkı

5 yılda 100 waffle dükkânı açacağız

İSMAİL Karademir, Waffle House yatırımı ile ilgili şunları söylüyor: “Şimdi gençken hayalini kurduğumuz işe yatırım yapıyoruz. Teoman Bey de İngiltere’de okurken dönercilik yapmış ve o da öğrencilikte bu işten ekmek yemiş. Tekstil dışında ‘bir iş daha kuralım’ diye konuşuyorduk, restoran işine girmeye karar verdik. Geçen sene Ağustos ayında Waffle House’u aldık. Aldığımızda kendisine ait 1 şubesi, 3 franchising restoranı vardı. Şu anda 4 tane bize ait, 4 tane franchising var, 2 tane de kiosk kurduk. Waffle House, 1999’da kurulmuş ve İstanbul genelinde iyi tanınıyor. Hedefimiz 5 yıl içinde 100 noktada Waffle House açmış olmak.”

sozdemir@hurriyet.com.tr


Yorumları Göster
Yorumları Gizle