GeriEkonomi Vorkink: Türkiye'nin önünde kriz yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vorkink: Türkiye'nin önünde kriz yok

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, Türkiye'nin önünde yeni bir kriz görmediklerini bildirdi.

Vorkink, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve Dünya Bankası işbirliğiyle düzenlenen “4. Bilgi Ekonomisi Forumu”nun basın toplantısının ardından bir soruyu yanıtlarken, 2001 krizinden sonra dalgalı kura geçilmesinin, Türkiye'nin dünyadaki gelişmelere adapte olma başarısını getirdiğini söyledi.

ABD'nin yüksek borç yükü ve bütçe açığından ötürü faiz oranlarında artış yaşandığına dikkat çeken Vorkink, şunları kaydetti: “Bugün ABD'de yeniden bir faiz artışıyla karşılaşabiliriz. Faiz oranlarında yaşanan artışın en önemli sonucu ABD dolarının diğer döviz kurlarına göre değerinde yaşanan değişiklikler olmuştur. Bundan etkilenen ülkelere gelişmekte olan ülkeler de dahil. Dolayısıyla Türkiye de bunlardan direkt olarak etkileniyor. TL'nin değer kaybetmesinin en önemli nedenlerinden biri de bu oldu. Son 10 günde yaşanan yüzde 5'lik artışı buna bağlamak mümkün.”

Bu gelişmenin Türkiye açısından kötü olmadığını, Türkiye'nin ihracat rakamları ne kadar etkileyici boyutlara ulaşmışsa da ithalat rakamlarındaki artışın ihracat rakamlarından da fazla olduğunu kaydeden Vorkink, TL'nin değerindeki değişikliğin, bu durumu tersine çevirmesine yardımcı olacağını ve ihracatta itici bir güç oluşturacağını vurguladı.

Bunun orta ve uzun vadede Türkiye'nin yararına olacağını ifade eden Vorkink, “Yani demek istediğim, Türkiye'nin önünde yeni bir kriz görmüyoruz” dedi.

Vorkink, açıklaması sırasında, AB yolunda ilerleme hedefi olan Türkiye'nin yeni bir krizi kaldıramayacağını da ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle