GeriEkonomi Vorkink: Türkiye artık kriz defterini kapattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vorkink: Türkiye artık kriz defterini kapattı

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, IMF ile uzayan stand by görüşmelerine değinerek, ‘Korkacak bir şey yok önümüzdeki ay imza atılır, Türkiye’nin dünyasında krize yer yok’ dedi.

DÜNYA Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink Uluslararası Para Fonu (IMF)ile Türk yetkililer arasında devam eden görüşmelerde bir sorun çıkmayacağına inandığını ve gelecek ay sonu itibariyle stand-by anlaşmasının imzalanacağını söyledi. Vorkink, reformların devam etmesinin, ekonomik ve siyasi istikrarın sürdürülmesinin yatırımlar açısından önemine dikkati çekerek, ‘Türkiye kesinlikle, periyodik ekonomik ve siyasi krizleri yaşadığı dönemlere geri dönmemelidir. Geçtiğimiz 15 yıl içerisinde yaşadıklarını tekrar etmemelidir. Türkiye’nin bugünkü dünyasında krize yer yok’ dedi. 1. İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Kongresi’nde soruları yanıtlayan Vorkink, IMF, Türkiye görüşmeleri iyi gidiyor. Gelecek ay sonunda planlandığı gibi anlaşmanın imzalanacağına inanıyorum’ dedi.

KORKACAK BİR ŞEY YOK:

Vorkink son günlerde para piyasalarında görülen hareketlemenin ABD Merkez Bankası’nın faiz arttırma beklentisinden kaynaklandığını ve durumun Türkiye açısından kaygı verici olmadığını söyledi. ABD’de yaşanan rekor düzeydeki cari açığın ve bütçe açığının para piyasaları aktörlerini faiz arttırımı beklentisi içine soktuğunu belirten Vorkink, ‘Bu durumda gelişen ülke piyasalarının tümünden dolar çıkışı yaşandı bu da para piyasalarını hareketlendirdi’ dedi.

TÜRKİYE’YE 1 MİLYAR DOLAR:

Dünya Bankası’nın Türkiye’deki projelerin desteklenmesi için geçtiğimiz yıl 1 milyar dolar ayırdığını belirten Vorkink, bu yılda aynı düzeyde yardımın gelmesi bekleniyor’ dedi.

AB STANDARTINA UYUM PAHALI:

Vorkink, bir soru üzerine, Türkiye’de AB standartlarına uyum sağlanmasının 30 ila 60 milyar Avro arasında bir maliyet getireceğini de belirterek, bunun hepsinin devlet ya da AB tarafından sağlanmasının söz konusu olmadığını, önemli kısmının şirketler tarafından karşılanacağını bildirdi. AB standartlarına uyumda maliyeti en yüksek olan yatırımların da çevre konusundakiler olduğunu dile getiren Vorkink, Türkiye’yi yenilenebilir enerji projeleri konusunda 200 milyon dolar bir destek sunduklarını kaydetti.

Darbaz: Çevreye harcama yapan daha çok kazanacak

DOĞAN Holding CEO’su Tufan Darbaz, çevre kirliliği ve yoksulluğun devam ettiği ortamda sürdürülebilirliği sağlayacak projelere destek veren şirketlerin uzun dönemde diğer şirketlere göre daha fazla kár edeceğini söyledi. Tufan Darbaz, 1. İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Kongresi’nde yaptığı konuşmada, çevre kirliliği ve dünya kaynaklarının hesapsızca kullanımının yaratacağı tehlikelere dikkat çekti. Dünyanın sürdürülebilirlik sorunu yaşadığı bir ortamda sosyal harcamalarını arttıran şirketlerin, yatırımcı ve tüketici tarafından ödüllendirileceğini vurgulayan Darbaz,’Bu tür şirketler sürdürülebilir kárlılığa ulaşacaktır’ dedi.

İŞBİRLİĞİ YAPALIM:

Dünyanın sera gazları etkisiyle küresel ısınma tehdidi altında bulunduğunu belirten Darbaz, dünyanın geleceği açısından daha fazla sağduyuya ihtiyaç olduğunu söyledi. Toplumsal sağduyuyu harekete geçirmek için özel sektöre önemli görevler düştüğünü vurgulayan Darbaz, ‘Özel sektör, devlet kesimi ve sivil toplum kuruluşları toplumu duyarlı kılmak için harekete geçmelidir’ dedi.

YOKSULLUK TEHDİTİ:

Piyasalar eliyle kalkınmanın sürdürülebilirliğinin sağlanmasının önündeki en büyük engelin yoksulluk olduğuna işaret eden Darbaz, ’Günde 2 doların altında hayatta kalmaya çalışan 2.8 milyar kişi ne piyasalara girme, ne de bu piyasaları etkileyebilme gücüne sahip’ dedi. Doğal kaynakların hesapsız bir biçimde kullanıldığı, eşitsizliğin arttığı bir dünyada yoksullaşmanın oluşacağını ve yaşamın sürdürülebilirliğinin tehlike altına gireceğini belirten Darbaz, yoksulluğun, çevreye ve kaynakları tahrip etmeyen sürdürülebilir kalkınma ile ortadan kalkacağını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle