GeriEkonomi Vorking: Yatırımlar Türkiye'ye kayıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vorking: Yatırımlar Türkiye'ye kayıyor

Vorking: Yatırımlar Türkiye'ye kayıyor
refid:3831124 ilişkili resim dosyası

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, önceki yıllarda Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelere giden Türk yatırımcıların, yatırım ortamındaki iyileşme nedeniyle, yatırımlarını artık Türkiye'ye kaydırmaya başladıklarını söyledi.

Vorkink, Türkiye'deki yatırım ortamının iyileşmesiyle, yeni yatırımların artmasının yanı sıra daha önce yurtdışına giden yatırımcıların bile Türkiye'ye dönmeye başladıklarına dikkati çekti. Vorkink, Türk yatırımcıların yatırımlarını Türkiye'ye kaydırmalarında, Avrupa Birliği (AB) ile gerçekleştirilen müzakerelerin de önemi olduğunu vurguladı. AB ile müzakerelerin, Türkiye'nin ekonomik, sosyal ve siyasi  istikrarını güçlendirdiğinin altını çizen Vorkink, “2006'nın zor bir yıl olacağı ifade ediliyor, ancak AB ile müzakereler devam ettiği sürece, ben aynı başarının devam edeceğine inanıyorum. Çünkü AB katılım müzekeleri Türkiye ekonomisinde ve siyasette istikrarı güçlendirdi” dedi.

YABANCI SERMAYE YATIRIMI

Ekonomik ve siyasi istikrar nedeniyle, Türkiye'nin daha öngörülebilir bir yapıya kavuştuğunu ifade eden Vorkink, bunun da uzun vadeli yatırımları arttıracağını kaydetti. Türkiye'ye, özellikle Avrupa'dan yabancı sermaye ilgisinin devam edeceğini belirten Vorkink, “Avrupa ortalama yüzde 2 büyüyecek. Türkiye ise en az iki buçuk kat büyüyeceği için daha cazip bir yatırım ortamı oluşturacak” dedi. Vorkink, bu yıl Türkiye'ye, geçen yılla aynı düzeyde bir doğrudan yabancı sermaye girişi gerçekleşebileceğini vurguladı.

SOSYAL GÜVENLİK REFORMU

Sosyal güvenlik reformunun, Türkiye'nin yapısal dönüşümü açısından çok önemli olduğunu ve ne geç kalınması ne de aceleye getirilmemesi gerektiğini vurgulayan Vorkink, şöyle devam etti: “Sosyal güvenlik reformu, Türkiye'nin en önemli reformlarından birisi. Bu reformun çok fazla gecikmeden ancak toplumun tüm kesimleriyle, üzerinde tam bir uzlaşmayla çıkarılması büyük önem taşıyor. Belirli bir süre gecikmesi, üzerinde daha çok tartışılmasına imkan vermesi açısından herhangi bir sakınca oluşturmuyor.”

Vorkink, Sosyal Güvenlik Reformu'nun yasalaşmasının, emeklilik sistemini daha etkin ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturacağını, kaynakların daha etkin kullanılmasıyla, sağlık sigortasından daha fazla Türk vatandaşının istifade etmesine imkan vereceğini kaydetti.

2006 BEKLENTİLERİ

2006 yılına ilişkin enflasyon ve büyüme hedeflerinin, gerçekçi hedefler olduğunu belirten Vorkink, özellikle yüzde 5'lik ekonomik büyüme rakamının, çok makul bir hedef olduğunu ifade etti. Cari İşlemler Açığı'na da değinen Vorkink, “Cari İşlemler Açığı'nın, 2006 yılında da yönetilebilir bir açık olacağı düşüncesindeyim. Çünkü 2005'te Türkiye, yüksek petrol faturasına rağmen bunu yönetmeyi başarabildi” şeklinde konuştu. Enflasyonun düşmesinin, faizlerin istikarlı şekilde düşmesine katkıda bulunacağını ifade eden Vorkink, “enflasyon düşmeye devam edecektir. Burada en önemli unsur, güçlü maliye politikasıyla, Merkez Bankası'nın başarılı politikasının sürdürülmesidir” dedi.

İSTİHDAM POLİTİKASI VE İŞSİZLİK

Türkiye'deki işsizlik konusunun önemine de işaret eden Vorkink, ekonomideki büyümeye ve yabancı sermaye girişine rağmen işsizliğin yeterince azalmamasına neden olarak, “nitelikli işgücünün” yetersizliğini gösterdi. Vorkink, şöyle devam etti: “Türkiye'de teknoloji, sermaye ve işletme verimliliği artarken, işgücü verimliliği düşüyor. Bunun için istihdamın eğitimi, okullarda başlayıp işyerinde devam etmeli, Türkiye'nin sıradan işgücüne değil, AB ülkeleriyle rekabet edebilecek işgücüne ihtiyacına ihtiyacı var. Mortgage sistemi istihdamı arttıracak, ancak işsizliğin kalıcı olarak çözülebilmesi, nitelikli işgücüne bağlıdır. İşgücü piyasasının esnekliğini artıracak ve kayıtdışılığı azaltacak, KOBİ'ler dahil olmak üzere özel sektör gelişiminin önünde bulunan engelleri kaldıracak, özel sektörün finans olanaklarına erişimi artıracak, doğrudan yatırımlar önündeki bariyerleri kaldıracak ve işgücünün bilgi ve beceri düzeyini artıracak bir dizi reforma ihtiyaç var.”

ENERJİ SEKTÖRÜ

Türkiye'nin büyüyen bir ülke olarak enerji politikasına da ağırlık vermesi gerektiğini belirten Vorkink, enerji sektöründe üretimi arttırmak için Enerji Serbestleşme Projesi'nin önemine dikkat çekti. Türkiye'nin kış aylarında artan gaz talebini karşılamak ve arzda tedarikçilerden kaynaklı kesintilere cevap olması amacıyla, önemli bir gaz depolama tesisini hayata geçirmesinin önemli olduğunu vurgulayan Vorkink, Gaz Sektörü Kalkınma Projesi çerçevesinde Türkiye'ye mali ve teknik destçek verdiklerini hatırlattı.

Türkiye'nin doğalgaz açısından en önde gelen eksikliğinin doğalgaz depolama imkanının olmamasını gösteren Vorkink şöyle devam etti:  “Birçok ülke, yıllık doğalgaz tüketiminin yüzde 10-20'sini depodan karşılıyor. Türkiye'de ise bu oran sıfır. Tuz gölü yeraltı doğalgaz depolama projesi, Türkiye'nin ihtiyacının yüzde 20'isini depolamasına imkan verecek. Tuz Gölü depolama projesi, doğalgazda arz güvenliğinin yanısıra, ani fiyat dalgalanmalarına karşı da Türkiye'yi koruyacak. Tuz gölü yeraltı doğalgaz depolama projesi'ni hızlandırarak daha erken bitirilmesi konusunda katkıda bulunabiliriz. Ayrıca Türkiye'nin enerji temin ettiği kaynakları çeşitlendirmesi de enerji güvenliği açısından önem taşıyor.”

TÜRKİYE VE BREZİLYA-ARJANTİN

Brezilya ve Arjantin'in, Uluslararası Para Fonu'na (IMF) olan borçlarını erken ödemesi konusuna da değinen Vorkink, Türkiye'nin böyle bir erken ödemede bulunmasının ekonomik yararının olmadığını ve Hükümet'in bu konudaki kararının da doğru olduğunu vurguladı. Vorkink, Brezilya ve Arjantin'in IMF'ye olan borçlarını erken ödemesine ilişkin, “Türkiye, Brezilya ve Arjantin değil. Bu ülkeler AB'ye üye olmayacaklar, o nedenle artık Türkiye'yi farklı kategoride, AB yolundaki Orta ve Doğu Avrupa ülkeleriyle kıyaslamak gerekiyor” şeklinde konuştu. Özellikle Brezilya'nın dış ticaret ve Cari İşlemler fazlası nedeniyle dışarıdan finansman ihtiyacı duymadığını belirten Vorkink, Türkiye'nin ise IMF'den aldığı kredinin, uluslararası piyasalardan borçlanma maliyetinin çok altında ve daha cazip olduğunu kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle