Vorking: Deprem için 400 milyon dolarınızı ‘güle güle’ kullanın

Hasan AY/İSTANBUL
19.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

İstanbul’da meydana gelecek olası bir deprem riskine karşı, acil durum haberleşme sisteminin iyileştirilmesi ve kamu binalarının güçlendirilmesi ve yeniden yapılandırılması amacıyla Hazine Müsteşarlığı’nın Dünya Bankası arasında imzalanan İkraz Anlaşması ile sağlanan uzun vadeli-düşük faizli 400 milyon dolarlık (yaklaşık 540 milyon YTL) kredi, yapılan protokolle karşılıksız olarak İstanbul İl Özel İdaresi’ne devredildi.

Dünya Bankası, Hazine Müsteşarlığı, Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü, Başbakanlık Proje Uygulama Birimi ve İstanbul Valiliği Afet Yönetim Merkezi müzakereleriyle sürdürülen ve İstanbul’un olası bir depreme karşı yapısal olarak güçlendirilmesini amaçlayan İstanbul Sismik Riski Azaltma ve Acil Durum Hazırlık Projesi’nin (İSMEP) ilk adımı dün İstanbul Valiliği’nde düzenlenen törenle atıldı. Törende Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink ile Hazine Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Memduh Aslan Akçay arasında uzun vadeli-düşük faizli 400 milyon dolarlık İkraz Anlaşması imzalandı.

GÜLE GÜLE KULLANIN:

Protokolü ile, 400 milyon dolarlık kredi karşılıksız olarak İstanbul İl Özel İdaresi’ne devredildi. İmza atarken ‘İstanbullular adına 400 milyon doları alıyorum’ diyen Muammer Güler’e, Vorkink, ‘Güle Güle kullanın’ dedi. Törende Türkçe konuşan Andrew Vorkink, projenin olası bir depreme karşı İstanbul’da can kaybı ve yıkım riskini azaltmayı amaçladığını belirterek Andrew Vorkink, ‘1999 Marmara Depremi’nin benzeri İstanbul’da olursa bunun insanlar üzerinde sosyal, ekonomik ve çevresel etkileri daha fazla olacaktır. İstanbul kıtalar arası bir öneme sahip. Bu proje, Dünya Bankası’nın dünyada finanse ettiği ve bir afetten sonra yıkılanı yeniden yapmak yerine afetten önce risklerin azaltılmasına odaklanan projelerden biri ve en büyük proje’ dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı