Volkswagen'in yeni patronu belli oldu

Hürriyet Haber
26.09.2015 - 09:56 | Son Güncelleme:

ABD ve Avrupa'da dizel motorlu araçların egzoz emisyonlarını düşük gösteren otomotiv devi Volkswagen'in yeni Yönetim Kurulu Başkanı (CEO), şirketin sahip olduğu Porsche AG'nin İcra Kurulu Başkanı Matthias Müller oldu.

Volkswagenin yeni patronu belli oldu

Skandalın patlak vermesinin ardından 2007'den beri şirketin CEO'luğunu yapan olan Martin Winterkorn Çarşamba günü istifa etmişti.

Mühendislik eğitimi olan Müller, Volkswagen'e bağlı Audi'de 1977 yılında çıraklık eğitimi aldı ve 2003 yılında Volkswagen'in tüm araçlarıyla ilgili projelerden sorumlu isim oldu.

Volkswagenin yeni patronu belli oldu DÜNYA BU İDDİAYI KONUŞUYOR

Önceliğinin şirketin zedelenen itibarını onarmak olduğunu söyleyen Müller, "En acil görevim, her taşı kaldırarak ve maksimum şeffaflık içinde, Volkswagen şirketine olan güveni geri kazandırmak" dedi.

Müller şirketin genel işleyişinde de değişikliklere gideceklerini ve bölgesel departmanlara daha çok özerklik verileceğini açıkladı.

Volkswagenin yeni patronu belli oldu
Müller'ın tanıtıldığı basın toplantısından bir kare

Müller'in Nisan ayında dönemin yönetim kurulu başkanı Ferdinand Piech'in de yerine geçebileceği söyleniyordu.

Şirketin yeni CEO'su "Hedefimiz insanların araçlarımızı güven ve zenkle kullanmaya devam etmelerini sağlamak. Dünyada 80 milyon Volkswagen kullanıcısı var" dedi.

Volkswagenin yeni patronu belli oldu DİZEL ÖLÜYOR MU?

Volkswagen'in ABD ve Avrupa'da egzoz emisyonlarını kasıtlı olarak düşük gösterdiği ve yaklaşık 11 milyon araca yerleştirilen yazılımla, karbon emisyon oranlarında hile yapıldığı ortaya çıkmıştı.
Hafta başında patlak veren skandalın ardından şirket hisselerinde yüzde 30 değer kaybı yaşandı.

Volkswagenin yeni patronu belli oldu


Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı