Volkswagen İncelemesi Asya’ya Sıçradı

Hürriyet Haber
22.09.2015 - 22:21 | Son Güncelleme:

AVRUPA’nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen AG’nin ABD’deki egzoz gazı emisyon testlerinde usulsüzlük yaptığını kabul etmesinin ardından skandal Güney Kore’ye yayıldı.

Reuters’a bilgi veren Güney Kore Çevre Bakanlığı yetkilisi Park Pan-kyu, şirketin 2014 ve 2015 yıllarında ürettiği Jetta, Golf ve Audi A3 model araçların incelemeye alınacağını, inceleme kapsamına giren araç sayısının 4-5 bin adet olduğunu belirtti. Park incelemenin ardından otomobillerin geri çağrılabileceğini belirterek, “Güney Kore kurumları dizel VW otomobillerde sorun bulurlarsa inceleme tüm Alman dizel otomobilleri kapsayacak şekilde genişletilebilir” dedi.

BOSCH’UN ADI KARIŞTI

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Lucia Caudet dün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Volkswagen’in ABD’deki emisyon testlerinde manipülasyon iddiasına ilişkin, “Gerçeklerin netleştirilmesi gerekiyor. Biz, Volkswagen’e yönelik bu iddiaları inceleyeceğiz” dedi.
ABD Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) geçen hafta cuma günü VW ve Audi marka otomobillerin zehirli gaz emisyon testlerinde sonuçları çarpıtan bir yazılım içerdiğini ve bu nedenle şirketin 18 milyar dolara kadar para cezası alabileceğini açıklamıştı. Şirketin önceki yüzde 19 düşen hisseleri dün de yüzde 5’e yakın düşüş gösterdi.
Volkswagen ile ilgili tartışmalara şirketin enjeksiyon ve egzoz gazı arıtma sistemleri tedarikçisi Bosch’un da adı karıştı. Bir diğer Alman devi Bosch konuyla ilgili açıklamasında, söz konusu aksamların Volkswagen’in sipariş ettiği özelliklere göre üretildiğini ve bu konudaki tüm sorumluluğun Voklswagen’e ait olduğunu vurguladı.

CEO’NUN GÖREVİNE SON VERİLDİ İDDİASI

ALMAN Tagesspiegel akşam saatlerinde Volkswagen CEO’su Martin Winterkorn’un görevinden alındığını iddia etti. Winterkorn’un yerine Porsche’nin CEO’su Matthias Mueller’in geleceği ifade ediliyor. Haberin yayımlanmasından hemen sonra Volkswagen sözcüsü yaptığı bir açıklamayla görev değişimi iddialarını yalanladı ve saçma bulduğunu ifade etti.

Volkswagen İncelemesi Asya’ya Sıçradı Tagesspiegel: Volkswagen CEO'sunun görevine son verildi

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı