GeriEkonomi Volkswagen ile Mercedes yeniden masaya oturdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Volkswagen ile Mercedes yeniden masaya oturdu

Daimler Chrysler ile ortaklık görüşmeleri yapan Volkswagen’in hisseleri Frankfurt Borsası’nda bir gün içinde yüzde 4.2 oranında değer kazanarak son 3 yılın en yüksek değerine ulaştı.

Wall Street Journal’e (WSJ) açıklamalar yapan HVB Bankası analisti Albrecht Deninghoff, Volkswagen hisselerini DaimlerChrysler ve General Motors’un ortağı ABD’li milyarder Kirk Kerkorian ile ismi açıklanmayan bir Arap milyarderin satın aldığını söyledi. Volkswagen ile Mercedes’in ortaklık görüşmeleri uzun dönemdir devam ediyor. İki şirket, yüksek üretim maliyetleri ve düşük kár oranlarından şikayet ediyor. Volkswagen ve Mercedes’in birleşmesi Avrupa Birliği (AB) Rekabet Hukuku’na aykırı olacağından, resmi ortaklık yerine hisselerin karşılıklı değişimi formülü üzerinde duruluyor.

Birleşmeyi savunan uzmanlar, çalışan sayıları azalan iki kuruluşun verimliliği arttırmak için ortak çalışmaya gitmesinin olumlu gelişmeler yaratacağını iddia ediyor. Birleşmeye karşı olan uzmanlar ise, iki kuruluşunda sorunlarının aynı olduğunu, dolayısıyla ortaklıktan çözüm değil, daha fazla sorun çıkacağını savunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle