GeriEkonomi Vodafone: Telsim, Turkcell ile birinciliği paylaşacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vodafone: Telsim, Turkcell ile birinciliği paylaşacak

Vodafone: Telsim, Turkcell ile birinciliği paylaşacak
refid:3936610 ilişkili resim dosyası

Telsim’in yeni sahibi Vodafone’un CEO’su Arun Sarin, Barcelona’daki 3GSM Kongresi’nde yaptığı konuşmada, ’fantastik bir pazar’ olarak nitelendirdiği Türkiye’de Telsim’in birkaç yıl içinde Turkcell ile pazar birinciliğini paylaşacağını iddia etti.

TELSİM’i satın alan Vodafone’un CEO’su Arun Sarin, Türkiye’ye yatıtım yaptıkları için memnun olduklarını belirterek, Türkiye’yi fantastik bir pazar olarak değerlendirdi. İlk kez Türk basınının karşısına çıkan Sarin, Türkiye’nin çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu 70 milyonluk nüfusa sahip olduğunu hatırlatarak, Türkiye’nin abone başına düşük harcama miktarına sahip olması konusunda şunları söyledi.

ÖNEMLİ OLAN GELİR:

"Güney Afrika, Hindistan, Mısır ve Çin gibi ülkelerde de abone başına düşen aylık harcama tutarı düşük. Sorun düşük harcama tutarı değil. Türkiye’de ne kadar gelirin olduğu önemli. Türkiye’de yüzde 50 penetrasyon var. Ama ülkede altyapıya çok fazla yatırım yapılmadı. Türkiye’de şu anda Telsim’i kullanmak altyapı açısından iyi bir tecrübe değil. Altyapıya yatırım yapacağız, yeni ürün ve servisler pazara sunacağız. Turkcell ile birkaç yıl içinde pazarda birinciliği paylaşacağız."

GOOGLE İLE İŞBİRLİĞİ:

Arun Sarin ayrıca basın toplantısında ilk kez dünyanın bir numaralı internet arama motoru Google ile gerçekleştirdikleri işbirliginin duyurusunu yaptı. Bu işbirligi ile Vodafone Google ile birlikte abonelerine cep telefonundan internet üzerinden arama yapma olanağı sunacak. Google’un arama sonuçları Vodafone’un yüksek hızdaki veri ağı sayesinde abonelere ulaştırılacak. Bu sayede kullanıcılar çabuk bir şekilde aradıkları bilgilere ulaşacaklar. Yeni sevis Vodafone Live! ve internet üzerinde arama imkanı sunacak. Sarin "Vodafone’un arama motoru Google ile entegrasyonu mobil internet alanında yeni bir donem baslatacak" dedi.

Türkiye ve Bangladeş’te vergiler çok yüksek

KONFERANSTA
GSM operatörlerinin odak noktası ’instant messaging’ (IM), yani anında mesajlaşma oldu. Kongrenin ilk günü IM konusunda işbirliği anlasmasi imzalayan operatorler, çeşitli oturumlar da bu alandaki gelişmelerden bahsettiler. Üçüncü GSM Dünya Kongresi’nin keynote speaker oturumunda konusan GSM Birligi CEO’su Rob Conway, IM’in müthiş bir gelişme oldugunu belirterek, 1 trilyona yakın SMS’in gönderildiği sektorde IM’in gelişim potansiyelinin yüksek olduğunu söyledi. Conway, "Aralarında Turkcell, TIM, Vodafone’un oldugu 15 büyük operatörün 700 milyon abonesinin bu servisi kullanma potansiyeli var. IM, chat yapma ile ilgili değil. Diyalog sürdürülüyor" dedi. Conway, mobil hizmetlerin lüks olarak görüldüğünü ve bu nedenle yüksek vergilere tabi tutulduğunu dile getirerek, Türkiye ve Bangladeş gibi ülkelerin yüksek vergiler konusunu yeniden değerlendirdiğini ifade etti. Conway, IP servisler konusunda da mobil dünyada onemli gelismeler olacağını, Asya ve Kuzey Amerika’da bunların denemelerinin yapıldığını vurguladı. HSDPA’ın da gelişme aşamasında olduğunu, bunu destekleyen operatorlerin pazarı büyüttüğünü ifade etti.

Gelişmekte olan ülkeler ses değil SMS’den kazanıyor

KONGREDE
gelişmekten olan ülkelerde GSM pazarı da masaya yatırıldı. Örnek olarak Türkiye incelendi. Oturumda, genç nüfusu ve penetrasyonu düşük olan Türkiye’nin GSM operatörleri için cazip bir pazar haline geldiğini, Vodafone’un da pazara bu nedenle girdiği vurgulandı. Başarı örneği olarak ise Turkcell’in Ukrayna’daki başarıları gösterildi. Pazara yeni giren Turkcell’in 2 milyon Ukraynalı aboneye ulaşması başarı örneği olarak gösterildi. Ukrayna, Rusya ve Türkiye’nin yer aldığı gelişmekte olan ülkelerde operatörler yıllık gelirlerinin çoğunu sesten değil, kısa mesaj gönderiminden elde ediyor. Gelişmekte olan ülkelerde pazarın hızlı geliştiği ve bu pazarlarda başarının yakalanabileceğinin altı çizildi.

France Telecom 17 bin kişiyi işten çıkarıyor

AVRUPA’nın ikinci büyük telekom şirketi France Telecom, 2005 yılını bir önceki yıla göre yüzde 89 artışla 6.79 milyar dolar net karla kapattı. Ancak şirket yetkilileri, yüksek kar oranına karşın, maliyetleri düşürmek gerekçesiyle 17 bin çalışanla yollarını ayıracaklarını duyurdu. France Telecom SA’dan yapılan açıklamada, şirketin 2004 yılında 3.59 milyar dolar olan net karının, 2005 yılında 6.79 milyar dolara yükseldiği bildirildi. Şirket, vergi, amortisman ve faiz öncesi karın da yüzde 2.8 artışla 21,9 milyar dolar olduğunu ifade etti. Geçen yılı yüksek karlılık oranlarıyla kapatan şirketin yetkilileri, bu gelişmeye karşın 2006 ile 2008 yılları arasında maliyetleri düşürmek için şirketin toplam işgücünün yüzde 8.5’ine karşılık gelen 17 bin çalışanla yollarını ayıracaklarını açıkladı. Yetkililer, işten çıkarılacak yaklaşık 16 bin kişinin Fransa’daki çalışanlardan olacağını kaydettiler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle