GeriEkonomi Vitrini sevmeyen patronun halka açılma heyecanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vitrini sevmeyen patronun halka açılma heyecanı

TEB Şirketler Grubu'nun kamuoyunda pek görünmeyen Başkanı Hasan Çolakoğlu, ‘‘TEB'i 1990'da halka açılmayı denedik, Körfez Krizi oldu. 1994'de denedik, kriz patladı. Sonunda halka açılıyoruz’’ dedi. Çolakoğlu, ‘‘Yurtdışındaki roadshow'larımız müthişti. Herkes bunu yaşamalı’’ dedi.

KÖRFEZ krizinin patladığı 1990'a kadar uzanan Türk Ekonomi Bankası'nın (TEB) halka açılma macerası, üçüncü denemesinde gerçekleşiyor. Banka'nın sermayesinin yüzde 20'si, 21-22 Şubat'ta talep toplama yöntemiyle satışa sunuluyor. Halka arz edilen hisselerin yüzde 80'i yurtdışında, sadece yüzde 20'si de yurtiçinde yatırımcılara satılacak. TEB hisseleri 8 bin 400 liradan yatırımcıya sunulacak.

Türk Ekonomi Bankası'nın (TEB) halka arzı nedeniyle önceki akşam Çırağan Sarayı'nda düzenlenen tanıtım toplantısına, TEB Şirketler Grubu'nun Başkanı Hasan Çolakoğlu da katıldı. Kamuoyu önüne pek çıkmamaya özen gösteren Hasan Çolakoğlu, tanıtım toplantısında ısrarlı sorularımız üzerine, önce konuşup konuşmamakta kararsız kaldı. Çolakoğlu, ısrarlarımız üzerine, yaşadığı halka açılma heyecanını gizleyemedi.

Çolakoğlu, ‘‘Grubumuzun lokomotifi olan TEB'in halka arzını bir aksilik olmazsa gerçekleştireceğiz. TEB'i halka açmayı ilk 1990'da düşündük. Ancak, o zaman Körfez Krizi'ne takıldık. Daha sonra tekrar halka açıklanmaya hazırlandık. Bu kez de 1994 krizi patladı. Sanırım bu kez bir sorun çıkmadan sonuca ulaşacağız’’ dedi.

MÜTHİŞ ETKİLENDİM

Çolakoğlu, TEB'in halka arzı öncesi yurtdışında üç kıtada, 10 ayrı ülkede düzenlenen tanıtım toplantılarının (roadshow) tümüne katıldığını söyledi. İlk kez bu tür bir yurtdışı tanıtım toplantısına katıldığını belirten Çolakoğlu, ‘‘Bu çok hoş bir deneyimdi. Müthiş etkilendim. Herkes mutlaka böyle bir deneyim yaşamalı’’ dedi.

TEB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi ise, halka açılma gerekçesini açıklarken, ‘‘Biz TEB'in değerini biçemeyiz. Hele patronumuz, bunu hiç yapamaz. Şirketin piyasa değerinin ortaya çıkması için halka açılıyoruz. Böylece doğabilecek dev birleşmelerin de önü açılmış olacak’’ dedi.

Canevi, TEB hisselerinin yüzde 80'inin yabancı yatırımcıya ayrılmasını, karşılaştıkları büyük ilgi ve gelen yoğun taleple açıkladı ve ‘‘Gelen talep karşısında onları kıramazdık. Bu yüzden çoğunu yurtdışına ayırdık’’ dedi.

Birsen: Halka arzları özlemiştik

İSTANBUL Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Osman Birsen, TEB'in halka açılışı nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ‘‘1999 yılında halka arzları çok özlemiştik. 2000 yılında ertelenen halka arzlar artık ardarda piyasaya geliyor’’dedi. 1999 yılındaki olumsuz koşullar nedeniyle önemli fırsatların kullanılmadığını söyleyen Birsen, ‘‘1999'da düşünülen halka açılmalar şimdi hızla piyasaya geliyor. Halka açılmak bir anlamda saydamlık anlamına geliyor. Bu şirketler için çok büyük önem taşıyor’’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle