VISA, kart hırsızını 10 dakikada bulacak

Hürriyet Haber
26.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Visa, önümüzdeki günlerde Türkiye'de de başlatacağı CRIS adlı sistem ile çalıntı ve kayıp kredi kartlarını 10 dakikada belirleyebilecek. Müşterilerinin harcama alışkanlıklarını bir bilgi bankasında toplayan VISA, olağandışı harcama hareketlerinde kart sahibi ve bankayı bilgilendirecek.

Dünyanın en büyük ödeme sistemi olan VISA, önümüzdeki günlerde başlatacağı yeni uygulama ile kart müşterisinin, ‘‘tansiyonunu’’ ölçecek. VISA, CRIS (Kart Hamili Risk Tespit Merkezi) adlı sistem sayesinde müşteri bildirmese de çalıntı ve kayıp kartları 10 dakikada tespit edebilecek. ‘‘Tansiyon ölçme’’ adı verilen bu sistem ile, her kart müşterisinin harcama alışkanlıklarını bir bilgi bankasında toplayan VISA, kart sahibinin alışılmış harcama miktarının dışında bir davranışta bulunması halinde, kart sahibine ve bankaya uyarıda bulunacak.

CRIS sistemine halen Egebank, Esbank, İktisat Bankası, Osmanlı Bankası, Pamukbank, Tekstilbank, Emlakbank, Garanti, Vakıfbank, Toprakbank ve Yapı Kredi Bankası'nın üye olduğunu belirten VISA Türkiye Genel Müdürü Sertaç Çelikyılmaz, şöyle konuştu:

DÖRT GÜNDE HARCAR

‘‘Önümüzdeki bir kaç ay içinde başlayacak olan bu yeni düzenleme, diğer sistemlerin aksine, risk taşıyan işlemleri kısa süre içinde tespit edebilme özelliği dolayısıyla avantajlı olacaktır. Çalıntı kartlarda, riskli dönem ilk dört gündür. Çünkü, genellikle ilk dört gün içinde kartı çalan yüksek miktarlı alış-veriş yapar ve sonra da kartı denize atar. Oysa CRIS sistemi ile biz örneğin genellikle günde 15-20 milyon liralık kart harcaması yapan birinin birden günde 100 milyon liralık harcama yapmasını, ‘tansiyon yükselmesi' olarak yorumlayacağız. Ve hemen kartı veren bankaya bilgi vereceğiz. Banka da, kart sahibini arayarak, kartının kendisinde olup olmadığını kontrol edecek. Böylece, çok kısa bir sürede çalıntı bir kart varsa bununla ilgili önlemlerin alınmasını sağlayacağız.’’

10 milyon VISA ile 11 milyar dolar harcadık

VISA Türkiye’nin 1997 yılı faaliyet sonuçlarını da açıklayan VISA Türkiye Genel Müdürü Sertaç Çelikyılmaz, 1997'de Türkiye'deki VISA kart sayısının yüzde 38.3 oranında artarak 10 milyon 108 bin adete, bu kartlarla bir yılda yapılan harcama miktarının ise yüzde 48 artarak 11 milyar 100 milyon dolara (2.6 katrilyon lira) ulaştığını açıkladı. Halen 34 bankanın üye olduğu VISA sisteminin 89 bin işyerinde kabul edildiğini belirten Çelikyılmaz, VISA müşterilerinin Türkiye'de 6 bin 300 banka şubesinden ve 6 bin 400 ATM makinesinden yararlanabildiklerini sözlerine ekledi. Çelikyılmaz, kart sayısı bakımından Türkiye'nin Avrupa Birliği bölgesinde İngiltere, İspanya ve Fransa'dan sonra dördüncü, kredi kartı ile gerçekleştirilen harcamalar bakımından ise beşinci büyük pazar olarak ilan edildiğini söyledi.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı