GeriEkonomi Vietnam ile ticaret ikiye katlanacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vietnam ile ticaret ikiye katlanacak

Vietnam ile ticaret ikiye katlanacak
refid:17723217 ilişkili resim dosyası

Türkiye gibi küresel krizden hızlı bir şekilde çıktıklarını belirten Vietnam Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı Thi Doan, iki ülke arasındaki 850 milyon dolarlık ticareti bu yıl 2 milyar dolara çıkaracaklarını söyledi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Vietnam Ticaret ve Sanayi Odası (VCCI) ile birlikte Türkiye – Vietnam Ticaret ve Yatırım Forumu düzenledi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vietnam Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı Thi Doan ve TUSKON Başkanı Rızanur Meral’in katılımı ile gerçekleştirilen forumda iki ülke arasındaki ticaret masaya yatırıldı. Türk yatırımcıları ülkesine davet eden Vietnam Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı Thi Doan, iki ülkenin 850 milyon dolarlık ticaret hacmini 2 milyar dolara çıkaracaklarını belirtirken, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise, Vietnam’ın vize konusundaki prosedürlerde kolaylık sağlamasını istedi.

Forumda konuşan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç, Avrupa, Asya, Afrika ve Ortadoğu’nun merkezinde olan Türkiye’nin son yıllarda gösterdiği ekonomik başarının dünyanın önde gelen ülkeleri tarafından ilgili ile izlendiğini kaydetti. Arınç, “Özellikle Güney Asya ve çevresindeki ülkeler Avrupa’nın dışında kendilerine yeni ticaret ortakları aramaya başlamıştır. Vietnam da tıpkı Türkiye gibi bölgesinde güçlü bir ülke. Bu ortak özellikleri nedeniyle her iki ülke de birbirlerine önemli avantajlar sağlayacaklardır” dedi. Türkiye ve Vietnam arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi için ilk adımın Şubat ayında Vietnam’da atıldığını hatırlatan Bülent Arınç, “Coğrafi konumu sebebiyle Türkiye uluslararası şirketlerin üretim ve yönetim merkezi oldu. Bu özelliği ile Türkiye Avrupa’nın Asya’ya açılması için bir geçiş yoludur. Aynı şekilde Türkiye Uzakdoğu ülkeleri için de Avrupa, Ortadoğu, Orta Asya, Balkanlar ve Rusya gibi pazarlara açılabilmeleri için önemli nokta” dedi.

“Vize prosedürleri kolaylaştırılmalı”

Türkiye’nin ekonomik başarısının bölgenin ve dünyanın yükselen ekonomilerinden birisi haline gelmesine neden olduğunu vurgulayan Bülent Arınç, ihracat için 2023 yılında 500 milyar dolarlık bir hedef konultuğunu söyledi. Hükümet olarak bu hedef doğrultusunda iş adamlarını seferber olmaları için teşvik ettiklerini belirten Bülent Arınç, “Geleneksel pazarlarımız daralmıştır. Bu nedenle ihracatta pazar çeşitlendirmesi yapmamız lazım. 8 yıldır Avrupa, Orta Asya, Güney Asya ve Güney ABD’ye yönelik izlediğimiz aktif dış politika ve ekonomik açılım pazarlarımızı genişletme konusunda yardımcı olmuştur. 2002’de ihracatımız içerisindeki payı sadece yüzde 5 olan bu bölgeler, geldiğimiz noktada ihracatımızın yüzde 9’luk kısmına denk gelmişlerdir” dedi. Bülent Arınç ayrıca, Vietnam’ın Vize konusunda prosedürlerde kolaylaştırmaya gitmesi gerektiğini söyleyerek, “Ticaretin gelişmesi için bu çok önemli” dedi.

İki ülkenin ticaret hacmi 2 milyar dolara çıkmalı

Forumda konuşan Vietnam Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı Thi Doan ise; Vietnam’ın son zamanlarda ticaret ve yatırım anlamındaki kararlığını ortaya koyduğuna dikkat çekerek, “Vietnam’ı güçlü bir ülke haline getirerek, varlıklı bir popülasyon yaratmayı ve güçlendirmeyi hedefliyoruz” dedi. Yabancı yatırımcılar için güvenilir bir partner olma doğrultusunda reformlar gerçekleştirdiklerini açıklayan Thi Doan, “Ticaret ve yatırımlar yeni hukuksal çalışmalarımız neticesinde şeffaf hale geldi. Artık yatırımları dışa açmak istiyoruz. Bunun için hukuksal yapımıza yeni düzenlemeler getirdik. Yerli ve yabancı şirketlerin çalışmalarını kolaylaştırdık. Nakliye ve toplu taşımacılık alanlarında yatırıma ihtiyaç var. Alt yapı çalışmaları da önceliklerimiz arasında. Ülkemizin bölgesel ve uluslararası ekonomiler ile entegre olmasını istiyoruz” dedi. Vietnam’da toplam 20 milyar dolarlık doğrudan yabancı sermaye yatırımı bulunduğunu ifade eden Thi Doan, 2011’de bu rakamın 7.9 milyar dolar olduğunu söyledi. İki ülke arasındaki ticaretin yetersizliğindene vurgu yapan Thi Doan, “850 milyon dolarlık ticaretimizi karşılıklı 2 milyar dolara çıkaracağız” dedi.

Forumda konuşan TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise, Vietnam’in 90 milyonluk nüfusu ve 278 milyar dolarlık GSMH’sı ile Güneydoğu Asya’nın en büyük ülkelerinden biridir olduğun belirterek, “Vietnam global ekonomik krizin en yoğun dönemi olan 2009’da yüzde 5.3, 2010’da ise yüzde 6.2’lik büyüme oranları ile krizi çok başarılı bir performansla atlatmıştır. Vietnam ekonomisinin bu yıl ise yüzde 6.9 büyümesi bekleniyor” dedi. Güneydoğu Asya’nın dördüncü büyük petrol üreticisi olan Vietnam’ın kömür, doğalgaz, demir, boksit ve kromit rezervleri ile önemli doğal kaynaklara ve yatırım imkânlarına sahip olduğunu ifade eden Rızanur Meral, sahip olduğu bu bol yer altı kaynakları sayesinde Türk işadamları için cazip imkânlar sunduğunu vurguladı. Rızanur Meral, “Türkiye ve Vietnam arasındaki potansiyeli yansıtmaktan uzak olan 850 milyon dolarlık ticaret hacminin artırılması için çalışacağız. Bu doğrultuda TUSKON olarak Vietnam iş dünyasını temsil eden Vietnam Ticaret ve Sanayi Odası ile ikili ticaretin ve işbirliğinin geliştirilmesi için bir işbirliği anlaşması imzaladık” dedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle