Veznedarların bozuk para çilesi

A.A.
21.10.2007 - 11:19 | Son Güncelleme:

Konya'nın Beyşehir İlçesi Vergi Dairesinde mükelleflere para üstü verebilmek için bozuk para derdine düşen veznedarlar, esnafı gezerek madeni para topluyor.

 Beyşehir Vergi Dairesinin veznedarları, mükelleflere para üstü verme konusunda sıkıntı yaşıyor.

Bozuk para bulamadıkları için mükellefe para üstü vermekten zorlanan veznedarlar, gittikleri bankalardan elleri boş dönünce çareyi esnafta arıyor. Öğle tatillerindeki boş vakitlerinde, bazen mesai saatlerinde esnafı gezen veznedarlar, bozuk para temini için çaba harcıyor.

Beyşehir Vergi Dairesinde görevli 17 yıllık veznedar Seyfettin Karakaya, zaman zaman yaşanan bozuk para sıkıntısı nedeniyle esnafla kurum arasında mekik dokumak durumunda kaldığını söyledi.

Sıkıntı yaşamamak için mesaisinin büyük bölümünde özellikle madeni paraların bol olarak bulunduğu market ve bakkal gibi alışveriş merkezleri, okul kantinleri, otobüs duraklarındaki bilet gişeleri ve hatta simitçilere gittiklerini vurgulayan Karakaya, şunları kaydetti:
“Adeta bozuk para dilenciliği yapıyoruz. Kağıt paraları vererek madeni paralarla değiştiriyoruz. Bankalardan bu konuda hiç yararlanamıyoruz. Esnaf da her zaman vermiyor. Kendilerine lazım olacağı gerekçesiyle vermiyorlar. Bazen okul kantininden, bazen de otobüs durakları ve simitçilerden bozuk para temin ediyoruz. Bozuk para sıkıntısı yüzünden zaman zaman mesai saatinde esnafa gittiğimiz için zor anlar yaşıyoruz.”

Vatandaşların ödemelerini yaptıktan sonra paralarının üstünü almalarının en tabii hakkı olduğunu vurgulayan Karakaya, “Öyle anlar oluyor ki, bazı vatandaşlarımız bozuk para olmayınca, (önemli değil, üstü kalsın) diyor. Zaman zaman da para üstü verebilmek için kendi cebimizden ödeme yapmak durumunda kalıyoruz. İki tarafın da bu konuda mağduriyet yaşamaması için bozuk para sıkıntısını en aza indirip, bu konudaki arayışlarımızı devamlı sürdürüyoruz” dedi.

Karakaya, vergi dairesi gibi para alışverişinin yoğun yaşandığı kurumlarda bu tür sorunların yaşanmaması için vatandaşların yanında bozuk para bulundurması gerektiğini belirterek, bunun hem vatandaşın hem de veznedarların işini kolaylaştıracağını kaydetti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı