GeriEkonomi Vestel, İskandinav pazarı için Finlux’u satın aldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vestel, İskandinav pazarı için Finlux’u satın aldı

Vestel, İskandinav pazarı için Finlux’u satın aldı
refid:4975874 ilişkili resim dosyası

Vestel, Finlandiyalı ev elektroniği markası Finlux’u satın aldı. Yapılan açıklamada, Vestel’in, İskandinavya ülkeleri ile Belçika, Lüksemburg ve Hollanda’da yüksek bilinirliğe sahip ev elektroniği markası Finlux’un Vestel Benelux firması aracılığı ile sahibi olduğu bildirildi.

Açıklamada, Vestel’in, bir dönem Nokia bünyesinde faaliyet gösteren Finlux’un İskandinavya’daki pazar payını yüzde 15’e ulaştırmayı hedeflediği kaydedildi. Vestel’in, Manisa’daki Vestel City’de ürettiği ilk Finlux markalı televizyonların ihracatını ağustos ayı içinde gerçekleştirdiği belirtilen açıklamada, Finlux markalı ev elektroniği ürünlerinin eylül ayında Berlin’de yapılacak tüketici elektroniği fuarı IFA’da sergileneceği aktarıldı.

TEK MARKA FINLUX OLACAK:

Açıklamada, Vestel’in bundan sonra TV, plazma, TFT, DVD kaydedici ve oynatıcı, uydu alıcı ile diğer dijital kutulardan oluşan ev elektroniği ürün portföyünü Finlux markasıyla da Avrupa pazarına sunacağı belirtildi. Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkan Vekili ve Dış Ticaret Başkanı Turan Erdoğan, 2005 yılını 11 milyon 500 bin adet TV üretimi ile kapatan Vestel’in, bu miktarın 9 milyon 500 bin adetini Avrupa’ya ihraç ettiğini hatırlattı.

2.7 MİLYAR DOLAR HEDEFİ:

Geçen yıl 2 milyar 200 milyon dolar olarak tamamlanan, bu yıl ise 2 milyar 700 milyon dolara ulaşmasını bekledikleri toplam ihracat içinde Avrupa’nın payının çok büyük olduğuna işaret eden Erdoğan, bu ihracatı uzun yıllardır Sharp, JVC, Hitachi, Toshiba gibi markalara orjinal cihaz ve tasarım üreticisi olarak yaptıklarını belirtti. Erdoğan, bunun yanı sıra SEG, Techwood, Digihome Teletech, Waltham ve Regal gibi kendi markaları ile de Metro, Wal-Mart, Carrefour, Kingfisher gibi perakende zincirleri ve özel dağıtım kanallarıyla Avrupalı tüketicilere ulaştıklarını, bunun yanında Avrupa pazarına satın aldıkları Finlux markasıyla da ulaşacaklarını vurguladı.

SIKINTILI GÜNLER:

Finlux’un, Finlandiya, İsveç, Norveç ve Danimarka gibi İskandinavya ülkelerinde televizyon endüstrisinin lider markası olduğuna dikkat çeken Erdoğan, markayı elinde tutan şirketin geçmişte yaşadığı bazı sorunlar nedeniyle pazarda sıkıntı yaşadığını, ancak İskandinavya ve Kuzey Avrupa ülkelerinde hala A kalite marka imajını koruduğunu belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle