Vestel Finlux mankasını satın aldı

A.A.
24.08.2006 - 14:58 | Son Güncelleme:

Vestel, Avrupalı ev elektroniği markası Finlux'u satın aldı.

Yapılan açıklamada, Vestel'in, İskandinavya ülkeleri ile Belçika, Lüksemburg ve Hollanda'da yüksek bilinirliğe
sahip ev elektroniği markası Finlux'un Vestel Benelux firması aracılığı ile sahibi olduğu bildirildi. Açıklamada, halen yüzde 26'lık pazar payı ile Avrupa'nın açık ara pazar lideri olan Vestel'in, bir dönem Nokia bünyesinde faaliyet gösteren Finlux'un İskandinavya'daki pazar payını yüzde 15'e ulaştırmayı hedeflediği kaydedildi.

Vestel'in, Manisa'daki Vestel City'de ürettiği ilk Finlux markalı televizyonların ihracatını Ağustos ayı içinde gerçekleştirdiği belirtilen açıklamada, Finlux markalı ev elektroniği ürünlerinin Eylül ayında Berlin'de yapılacak tüketici elektroniği fuarı IFA'da sergileneceği aktarıldı.

Açıklamada, Vestel'in bundan sonra TV, plazma, TFT, DVD kaydedici ve oynatıcı, uydu alıcı ile diğer dijital kutulardan oluşan ev elektroniği ürün portföyünü Finlux markasıyla Avrupa pazarına sunacağı belirtildi. Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkan Vekili ve Dış Ticaret Başkanı Turan Erdoğan, 2005 yılını 11 milyon 500 bin adet TV üretimi ile kapatan Vestel'in, bu miktarın 9 milyon 500 bin adetini Avrupa'ya ihraç ettiğini hatırlattı.

Geçen yıl 2 milyar 200 milyon dolar olarak tamamlanan, bu yıl ise 2 milyar 700 milyon dolara ulaşmasını bekledikleri toplam ihracat içinde Avrupa'nın payının çok büyük olduğuna işaret eden Erdoğan, bu ihracatı uzun yıllardır Sharp, JVC, Hitachi, Toshiba gibi markalara orjinal cihaz ve tasarım üreticisi olarak yaptıklarını belirtti.

"FINLUX'U YENİDEN AYAĞA KALDIRACAĞIZ"

Erdoğan, bunun yanı sıra SEG, Techwood, Digihome Teletech, Waltham ve Regal gibi kendi markaları ile de
Metro, Wal-Mart, Carrefour, Kingfisher gibi perakende zincirleri ve özel dağıtım kanallarıyla Avrupalı
tüketicilere ulaştıklarını, bundan sonra da Avrupa pazarına satın aldıkları Finlux markasıyla ulaşacaklarını  vurguladı.

Finlux'un, Finlandiya, İsveç, Norveç ve Danimarka gibi İskandinavya ülkelerinde televizyon endüstrisinin lider markası olduğuna dikkat çeken Erdoğan, markayı elinde tutan şirketin geçmişte yaşadığı bazı sorunlar nedeniyle pazarda sıkıntı yaşadığını, ancak İskandinavya ve Kuzey Avrupa ülkelerinde hala A kalite marka imajını koruduğunu belirtti.
Turan Erdoğan, şunları kaydetti: “Vestel'in üretim gücü, teknolojisi ve finansal gücü ile Finlux'u, özellikle Benelüx ülkelerinde kısa sürede yeniden ayağa kaldıracağız. Bunun için ilk adımı Finlux için özel bir standla katıldığımız Berlin IFA Fuarı'nda atıyoruz. Sonra, kendi Ar-Ge merkezlerimizde geliştirdiğimiz ve Manisa Vestel City'de ürettiğimiz
Finlux markalı ürünleri pazara vermeye başlayacağız. Özellikle Finlandiya?dan şimdiden çok olumlu tepkiler
alıyoruz. Çünkü markalarını çok seviyorlar ve markalarının yeniden raflara dönüyor olmasından dolayı büyük mutluluk duyuyorlar.”
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı