GeriEkonomi Vergiyi bilgisayarla toplayacak, 34 milyar YTL hedefine ulaşacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vergiyi bilgisayarla toplayacak, 34 milyar YTL hedefine ulaşacak

Vergiyi bilgisayarla toplayacak, 34 milyar YTL hedefine ulaşacak
refid:7476188 ilişkili resim dosyası

İş süreçlerini internet ortamına taşıyan İstanbul Vergi Dairesi, bu yıl topladığı vergiyi yüzde 20 artırarak 34 milyar YTL’ye ulaştırmayı hedefliyor.

Vergi gelirlerinin artmasında elektronik ve bilgisayarlı uygulamaların etkisinin bulunduğunu belirten İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Koç, vergide denetim atağı başlatacaklarını söyledi.

İSTANBUL Vergi Dairesi, yeni uygulamaya koyduğu yazılım ve teknoloji programlarıyla yıl sonunda vergi gelirini yüzde 20 artıracak. Geçen yılın aynı dönemine göre topladığı vergiyi artıran daire, bu yıl ocak ağustos ayı dönemindeki vergi gelirini 25 milyar YTL’ye çıkardı. Daire, bu yıl Kurumlar Vergisi’nde yüzde 31.2, KDV’de yüzde 22, Gelir Vergisi’nde yüzde 18’lik artış bekliyor.

HER AY 2.5 MİLYAR YTL TOPLARIZ: İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Koç, büyük mükellefler hariç şu ana kadar 25 milyar YTL’lik vergi gelirine ulaştıklarını belirterek, 2007 yılında sonunda 34 milyar YTL’lik vergi geliri hedeflediklerini, bundan sonraki her ay için 2.5 milyar YTL’lik gelir hedeflerinin bulunduğunu söyledi. Vergi gelirlerinin artmasında elektronik ve bilgisayarlı uygulamalarının etkisinin bulunduğunu dile getiren Koç, daireler arasında yaptıkları uygulamaların Vergi Dairesi Otomasyonu Projesi’nden (VEDOP) farklı olduğunu kaydetti.

KAĞIDI ORTADAN KALDIRIYORUZ: Bu yıl vergi gelirlerini yüzde 20 oranında artırmayı hedeflediklerini kaydeden Koç, sistemle ilgili şu bilgileri verdi: "İstanbul Ticaret Üniversitesi’yle işbirliği yaparak yazılımı onlardan aldık. İstanbul’daki 69 daire arasında haberleşmeyi internetten sağlıyoruz. Mümkün olduğunca kağıdı kaldırdık. Kurduğumuz intranet’le her dairede ne olduğunu görüyoruz. Artık, hangi dairede ne kadar vergi toplandığı ve ne gibi sorunlar yaşandığı bilgisayar ortamında geliyor. İletişimi de kendi içimizde elektronik ortamda yapıyoruz. İki hafta önce pilot uygulamasına başladığımız sistem için 150 bin YTL yatırım yaptık. Ayrıca denetim yapan memurlarımız tutanakları elektronik ortamda tutuyor. Klavye, ekrandan oluşan cihazla tutulan tutanaklar anında merkezden görülüyor. Bu sistem de GPRS üzerinden çalışıyor."

DENETİM ATAĞI BAŞLATACAĞIZ: İstanbul’un Türkiye’deki vergi gelirinin yüzde 44’ünü sağladığını dile getiren Koç, bu oranı artırmayı hedeflediklerini, yılın son döneminde vergi denetimlerini sıklaştıracaklarını ve KDV’de ciddi denetim atağı başlatacaklarını kaydetti. Vergi iadesinin kaldırılmasının Anadolu kadar İstanbul’da etkisini görmediklerini ve gelirde düşüşe neden olmadığını vurgulayan Koç, "Vergi incelemelerimizi artırıyoruz. Şu anda Ramazan ayı olması dolayısıyla restoran ve gıda firmalarına denetimlerimizi odaklandırıyoruz. Denetimi sıklaştırdığımız alanlarda gündem çok önemli. Ama bayramdan sonra diğer sektörlerde inceleme oranımızı yüzde birden, yüzde üçe çıkartacağız. Halkın zannettiğinin aksine denetimi sadece fişle yapmıyoruz. Ama vatandaşlar fiş alarak denetimi kolaylaştırıyorlar. Stoklara bakıyoruz. İhbarlar da alıyoruz. Bazı esnaf ya da işyerleri ise büyüklüklerine göre düşük çalışan ya da gelir vergisi beyan ediyor. Biz oralara gitmeden bunu anlayıp inceleme başlatabiliyoruz" diye konuştu.

Girdisi belli olmayan sektörde vergi kaçağı fazla

VERGİ gelirinin düştüğü her alandaki incelemelerini artıracaklarını aktaran İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Koç, özellikle gayrimenkul alanında rakamların büyük olması nedeniyle bu alandaki incelemeler sonrasında daha fazla gelir elde etmelerinin mümkün olduğunu aktardı. Koç, tarım gibi girdisinin belli olmadığı sektörlerde daha fazla vergi kaçağı bulunduğunu belirtti. İstanbul’da denetimleri biraz daha artırdıklarını, esnaf ve sanatkarlarla ilgili incelemelerini yüzde 20 oranında yükselttiklerini dile getiren Koç, hangi alanda normal olmayan şekilde gelirlerde düşüş olursa oralara ağırlık vereceklerini, artış olan alanları ise ikinci plana bırakacaklarını kaydetti.

Villa katlarını daire gösterip, az vergi vermeye çalışanlar var

İSTANBUL Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Koç, mükelleflerin ilginç yanlış beyanlarda bulunduğunu da belirterek, şu örnekleri verdi: "Bir restoran, stoğunda 10 ton karpuz gösteriyor. Bu kadar karpuzu nerede saklıyor ya da o kadar sürede nasıl bozulmuyor. Merkezi bir yerdeki büyük restoran üç kişi çalıştırdığını beyan ediyor. O kadar büyük bir restoranın bu kadar insanla dönmesi mümkün değil. Aynı kumaştan hem takım elbise, hem de bornoz ürettiğini söylüyor. İnceleme yaptığımızda ise yeni bir buluş yaptığını iddia ediyor. Kapanmış bir gümrükten ithalat yapanlar var. Üç katlı villanın her katını ayrı daire gibi gösterip daha az vergi ödemeye çalışanları da gördük."

Her on mükelleften birini inceleyeceğiz

MEHMET Koç, KDV denetiminde hedefin yüzde 10 olduğununu belirterek, on mükelleften birini denetimden geçirmeyi istediklerini kaydetti. Koç, şöyle konuştu: "Gerçeği yansıtmayan beyanları hemen inceliyoruz. Sürekli devreden bakiyelere bakıyoruz. Ramazan nedeniyle gıda sektörüne yoğunlaştık ancak diğer alanlara da yoğunlaşacağız. Gelir vergisindeki artışı da mükellefin vicdanına bırakmıyoruz, denetleme yapıyoruz. Fiş, bir işyerini denetlemenin sadece bir yolu."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle