Vergisiz alışveriş lideri Rusya oldu

Hürriyet Haber
19.01.2011 - 12:59 | Son Güncelleme:

Türkiye'ye geçen yıl gelen yabancı ziyaretçilerin, vergisiz alışveriş hizmeti olan Tax Free alışverişte yaptıkları toplam harcamada yüzde 24 artış yaşandı.

Tax Free- Vergisiz Alışveriş hizmetini 15 yıldır sağlayan Global Blue Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, geçen yıl toplam içerisindeki yüzde 11 payla en çok harcamayı yapan Rusya Federasyonu birinci oldu.

Rusya'yı, İran ve Azerbaycan takip etti. İlk üçte yer alan bu ülkeler, toplam Tax Free alışverişin yüzde 31'ini gerçekleştirdi.

Geçen yıl Tax Free alışverişteki toplam harcamada yüzde 24 artışa rağmen, kişi başına yapılan harcamada ise düşüş gözlendi. Turistler, 2009 yılında kişi başı ortalama 842 lira harcarken, 2010 yılında yüzde 9 düşüşle 765 lira harcadı.

Tax Free alışverişte, 2010 Top-15'deki ülkelere bakıldığında; geçtiğimiz yıl Çin ve Lübnan listeye girerken, Gürcistan ve İngiltere alt sıralara geriledi.

Geçen yılki veriler, ülkelere göre yüzdelik artış olarak değerlendirildiğinde, en çok harcamayı yapan Rusya Federasyonu'nda yüzde 28 artış, bir önceki yıla göre ikinci sıraya yükselen İran'da yüzde 60 artış, daha önce top 15'te yokken bu sene vizelerin kaldırılmasıyla kendini gösteren Lübnan'da yüzde 121 artış kaydedildi. KKTC'nin geçen yıl yaptığı alışverişte ise yüzde 5 gerileme gözlendi.

“2011'DE YÜZDE 30 ARTIŞ HEDEFLİYORUZ”

Global Blue Türkiye Genel Müdürü Hülya Aslantaş da konuya ilişkin değerlendirmesinde, şunları kaydetti:

“Geçmiş yıllarda turistlerin alışverişi denilince akla, halı, deri, kuyum geliyordu. Son yıllarda ise, ülkemize gelen yabancı ziyaretçiler; gerek perakende altyapısı ve yelpazesinin genişlemesi, gerekse bizlerin yoğun tanıtım gayretleriyle; gömlek, ayakkabı, çanta gibi günlük alışverişlerini de yapmaya başladılar. Bu durum da, her geçen gün alışveriş yapan kişi sayısı ile ürün grubunu artırmaktadır. Diğer taraftan, global krizin etkilerinden yavaş yavaş çıkmaya başlayan dünyamızda, kişi başına ortalama harcamanın düşmesi, bize bireylerin daha tutumlu ve dikkatli harcama yaptıklarını göstermektedir.”

Tax Free alışverişte, geçen yıla oranla, 2011 yılında yüzde 30 artış hedeflediklerini ifade eden Aslantaş, bu artışta, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yürüttüğü tanıtım atağı ile 18 Mart-26 Nisan 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek olan “İstanbul Shopping Fest”in büyük etkisinin olacağını belirtti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı