GeriEkonomi Vergisini eksik bildirene ağır ceza
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vergisini eksik bildirene ağır ceza

Vergisini eksik bildirene ağır ceza
refid:26219845 ilişkili resim dosyası

Almanya 2014 yılından itibaren elektronik vergi beyannameleri sistemine geçti. Yeni sistemde vergi denetimlerinin artacağını belirten vergi uzmanları, maliyeye verilecek gelir ve gider beyanının doğru olmasının hayati önem taşıdığını söyledi.

Vergi sistemindeki yenilikleri anlatan vergi uzmanı Cevdet Kocaş, bilançoların artık elektronik ortamda vergi dairesine ulaştırılacağına, rakamlar elektronik sisteme girdiği için inceleme ve analizlerin daha hızlı olacağına dikkat çekti.

Vergisini eksik bildirene ağır ceza
AĞIR CEZASI VAR

Kocaş, yeni sistemle birlikte mükelleflerin daha sıkı mali incelemelerle karşı karşıya kalabileceklerini ifade etti. Vergi mükelleflerinin her zaman üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan mali müşavir Kocaş, özellikle bazı Türk taksi şirketlerinin, maliyenin kendilerine ayrımcılık yaptığı iddialarına katılmadığını belirterek şunları söyledi:

“Vergi mükellefi kendi gelir giderini doğru beyan etmek zorunda. Yapmazsa vergi kaçakçılığına girer. Eksik beyanı 'kendini ihbar' yöntemiyle düzeltmek mümkün. Ama Bayern Münih Kulüp Başkanı gibi bu noktada da tüm gelir beyan edilmezse, tamamen bildirilmemiş gibi işlem yapılmakta, ağır cezalarla karşı karşıya kalınmaktadır.”

Vergi beyanname verme süresinin çalışanlar ve mali müşaviri olan şirketler için bir sonraki yılın sonunda, mali müşavirsiz şirketler için bir sonraki yılın mayıs ayı sonunda dolacağını belirten Kocaş, “Çalışanların vergileri maaşlarından kesildiği için vergi beyannamesi verme zorunluluğu genel anlamda yok. Ama mükellefler kendi durumlarını inceleyip, avantaj olabileceğini tespit edip, beyanname verebilirler” dedi.

NASIL GERİ ALINIR

Ödenen Gelir Vergisi'nin (Lohnsteuer) bir kısmının, işle ilgili harcamalar gösterilerek nasıl geri alınabileceği konusunda Kocaş, şu bilgileri paylaştı:
“Gelir elde etmenizi sağlayan tüm giderlerinizi, kanundaki istisnalar dışında hepsini vergi dairesine bildirip yeniden hesaplatmış oluyorsunuz. Örneğin bir seminere gittiniz veya birinci derecede bir akrabanıza bakım parası verdiniz ya da toplum yararına çalışan bir derneğe bağışta bulundunuz. Bu giderlerinizden dolayı, yıl içinde ödediğiniz vergilerden bir kısmını geri alabilmeniz mümkün. Bağış belgeleri sunulmalı. Bu durumlarda sene sonu vergi denkleştirmesi yapılması kesinlikle önerilir.”

Bazı Türk firmalarının doğru beyanda bulunmamakla iflasa kadar giden mağduriyetler yaşadığını hatırlatan Kocaş, “İşin başında 'business plan' dediğimiz planla hareket etmek lazım. Bunu, reçete, navigasyon, yol haritası gibi düşünmek gerekiyor. Yolunu kaybetmek istemeyen girişimciler profesyonel yardım almalI” uyarısı yaptı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle