GeriEkonomi Vergileri indirin elmas merkezi olun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vergileri indirin elmas merkezi olun

Vergileri indirin elmas merkezi olun
refid:13044682 ilişkili resim dosyası

Dünya Elmas Borsaları Federasyonu Başkanı Avi Paz, “Türkiye nasıl hâlâ önemli bir elmas merkezi haline gelmemiştir” sorusunu gündeme getirip, cevabını da ‘yüksek vergi’ olarak verdi. Bu konuda Türkiye gerekli adımı atarsa “Ortadoğu’nun Hong Kong’u” olabileceğini savundu.

DÜNYA Elmas Borsaları Federasyonu Başkanı Avi Paz, uluslararası deneyimlerin, elmas endüstrisinin ‘asla ve asla’ hükümet politikalarının yüksek vergilendirme yaklaşımıyla gelişemeyeceğini öğrettiğini söyledi. Paz, “İstanbul’a mesajım, Ortadoğu’nun Hong Kong’u olabilir” dedi. Active Academy’nin düzenlediği 2’nci Uluslararası Altın Zirvesi’ne katılan Paz, Türkiye’nin kıymetli taş sektöründeki uzmanlık ve becerileri, ekonomik tarihi gibi unsurlar göz önünde bulundurulduğunda Avrupa ve Ortadoğu açısından elmas ticaretinin merkezi olma konusunda ana katalizör görevi üstlendiğini anlattı. Paz, “Bu anlamda elmas endüstrisi ve ticareti açısından güvenilir ve başarılı bir platform oluşturulacağına ve Türkiye elmas borsasının da bu anlamda mükemmel bir yapıyı teşkil edeceğine inanıyoruz” diye konuştu.
Neden merkez değil
“Türkiye’de avantajlar dendiğinde basit bir soru aklımıza gelmelidir; Türkiye nasıl hâlâ önemli bir elmas merkezi haline gelmemiştir” diyen Paz, şöyle devam etti: “Peki böyle bir ülkeyi bir uluslararası merkez haline dönüştürmek için ne yapmak gerekmektedir? Bunun cevabı aslında ‘vergilendirme’ adını verdiğimiz tek sözcükte gizlidir. Uluslararası deneyimlerimiz bize şunu öğretti ki, elmas endüstrisi asla ve asla hükümet politikalarının yüksek vergilendirme yaklaşımıyla gelişemez. Yine aynı ülkeler bize öğretti ki, özellikle elmas endüstrisi, sonuna kadar sonuçları düşünülerek desteklenmesi ve güçlendirilmesi gereken bir endüstri.”
Avi Paz, Çin ve Hindistan’da sektörün nasıl geliştirildiğini anlatırken, şunları da söyledi: “İstanbul’a mesajım; Ortadoğu’nun Hong Kong’u olarak, bu becerileri ve bölgenin geçiş kapısı olma niteliğini göz önünde bulundurun ve elmas endüstrisi olarak gerekli adımları atın. Sizlerin yardımıyla birlikte biz size yeni pazarları açabilme imkanına sahip olacağız. Türk hükümeti de hızlı bir şekilde vergilendirme politikaları konusunda değişiklikler yapmalı. Vergilerin azaltılması sadece elmas endüstrisinin çıkarlarına yönelik olmayacak, turizm, gayrimenkul, bankacılık gibi birçok sektör de bu olumlu ilerleyişten etkilenecektir.”

Dünyada örneği olmayan ÖTV oranıyla karşı karşıyayız

İSTANBUL Altın Borsası (İAB) Başkan Vekili Osman Saraç, uygulanan ÖTV’ye ilişkin, “Dünyada örneği olmayan bir ÖTV oranıyla karşı karşıyayız. Görece lirefah ortamına geçildiğinde, ürünler lüks tüketim malzemesi olarak görüldüğü zaman, üreticinin değil, nihai tüketicinin vergilendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

1 milyar dolarlık taşın 10 milyonu beyana giriyor

TÜRK Mücevhercileri Birliği ve İstanbul Değerli Maden ve Mücevherat İhracatçıları Birliği Başkanı İmam Altınbaş,  yapılan ithalat ile beyan edilen tutar arasındaki farka dikkat çekti. Zirveye telekonferans ile bağlanan Maliye Bakanı Şimşek’in, ÖTV konusuna değinmediğine belirten Altınbaş, “Türkiye’nin çıplak kıymetli taş ithalatı 1 milyar dolardır. Yüzde 20 ÖTV ile bu oranın parasal tutarı 200 milyon dolar. Oysa beyan edilen ÖTV sadece 2 milyon dolar. Bu ÖTV kayıtlı olarak Türkiye’ye gelen ve 10 milyon dolar olarak beyan edilen çıplak taş üzerinden elde edilmektedir” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle