GeriEkonomi Vergide internet dönemi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vergide internet dönemi

2001 yılında uygulamaya konulacak sistemle mükellefler vergi beyannamelerini internet kanalıyla Maliye'ye gönderebilecek, vergilerini de internet bankacılığını kullanarak ödeyebilecek.

Maliye Bakanlığı, vatandaşın vergi dairesi eziyetine son veriyor.

Mükellefler, vergi beyannamelerini internet kanalıyla Maliye'ye gönderecek, vergilerini de yine İnternet Bankacılığı ile oturduğu yerden ödeyecek.

Mükelleflerin evinden, işyerinden beyannamesini verme dönemi önümüzdeki yıl başlayacak. Bir gecikme olmazsa önce kurumlar vergisi mükellefleri Nisan'daki genel beyan döneminde vergi beyannamelerini internet aracılığı ile verebilecek. Bu sistemde oldukça detaylandırılan vergi beyannamesi internet ortamında doldurulacak ve tek nüsha olarak Gelirler Genel Müdürlüğü'nün oluşturacağı şifreli sayfaya gönderilecek. Vergi beyannamesi burada hemen değerlendirmeye alınacak.

Aynı şekilde, yıl içinde muhtasar beyannameler ve KDV beyannameleri de internet kanalıyla verilmeye başlanacak. Bunu, gelir vergisi ve diğer bildirimler izleyecek.

Bir üst düzey yetkili, internet ortamında beyanname vermede sadece imza sorununun halledilmesi gerektiğini belirterek, "Dijital imza sorunu için düzenleme gerekiyor. Başbakanlığın bu konuda bir çalışması var. Biz de bu sorunu ya o şekilde halledeceğiz ya da mükelleflerden başlangıçta beyannamenin kendilerine ait olduğuna ilişkin bir bildirim alacağız" dedi.

Ödemeler de internetten

Vergi beyannamesini internet ortamında gönderecek olan mükellefler, İnternet Bankacılığı ile vergilerini de oturdukları yerden ödeyebilecek.

Gelirler Genel Müdürlüğü, bu konudaki altyapıyı da hazırladı. Eski sistemde, mükelleflerlerin bankalara yapmış oldukları vergi ödemelerine ilişkin makbuzlar daha sonra ilgili vergi dairesine geliyor ve elle tek tek mükellefin adına işleniyordu.

Bankalarla oluşturulan ve önümüzdeki dönem tam olarak işletilecek yeni sistemde ise bankalara yapılan vergi ödemeleri, bankaların bilgi işlem merkezlerinden manyetik ortamda Gelirler Genel Müdürlüğü'nün bilgi işlem merkezine geliyor, buradan da otomatik olarak mükellefin hesabına işleniyor.

Halen Maliye'nin vergi toplama yetkisi verdiği 25 bankadan Ziraat, Emlak ve Halk Bankaları dışındaki bankalarla, tahsil edilen verginin manyetik ortamda Maliye'ye iletilmesini sağlayacak sistem kuruldu. 3 kamu bankası ise teknolojik yetersizlikler nedeniyle bu hizmete dahil olamadı.

Vergi borçlarına kolaylık

Bu arada Gelirler Genel Müdürlüğü, Motorlu Taşıtlar ve Kurumlar İnternet Vergi Dairelerinden sonra Gelir İnternet Vergi Dairesini de devreye sokacak.

Gelir vergisi mükellefleri, alacakları şifre ile sözkonusu siteye girecek ve vergi borçlarını, gecikme zammı ve faizini görebilecek.

Diğer yandan motorlu taşıtlar vergisiyle ilgili olarak bankalardan internet ortamında gelen sorunlara da çözüm getirilmeye başlandı. Gelen e-maillerde vatandaşların en çok ödedikleri motorlu taşıtlar vergisinin bankalardan Maliye'ye intikal ettirilmediği ve hala borçlu gözüktüklerinden şikayetçi olduğu öğrenildi.

Öte yandan vergide daha etkin hizmet kapsamında, 21 ili kapsayan Vergi Destekli Otomasyon Projesi de (VEDOP) yaygınlaştırılacak. Geri kalan 60 ilde de hiç değilse 1 vergi dairesi tam otomasyona geçirilecek.

Vergi kaçaklarına takip

Gelirler Genel Müdürlüğü, vergi beyannamelerinin ve vergi ödemelerinin internet ortamında gerçekleştirilmesinin ardından vergi dairelerinin hizmet fonksiyonunda da değişikliğe gidecek.

Halen sadece beyanname ve ödeme işleriyle uğraşan vergi dairelerinin yeni sistemde iş yükü hafifleyecek ve bu daireler beyannamesini vermeyen, vergisini kaçıran ya da vergi borcunu ödemeyen mükellefleri yakın takibe alacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle