GeriEkonomi Vergi ve SSK yüzsüzüne af yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vergi ve SSK yüzsüzüne af yok

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay, vergi borçları, cezaları, faizleri, SSK prim borçları, faizleri, cezaları ile ilgili olarak, hükümetin şu anda bir affı kesinlikle düşünmediğini açıkladı.

Son olarak Refahyol Hükümeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Necati Çelik'in döneminde çıkarılan bir aftan yararlandılar. Sosyal Sigortalar Kurumu prim yüzsüzleri arasında kaçak işadamı Halil Bezmen, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in kardeşi Hacı Ali Demirel gibi ünlü isimler de bulunuyor. Hacı Ali Demirel, aynı zamanda ‘‘Vergi Yüzsüzleri’’ arasında da hemen her yıl ilk sıralarda bulunuyor.

Sosyal Sigortalar Kurumu prim yüzsüzleri listesinde özel sektör, Kamu İktisadi Teşekkülleri , belediyeler ve kamu kuruluşlarının payları şöyle:

Özel sektör:

Prim aslı 151.1 trilyon, gecikme zmmı 234.8 trilyon, toplam 386 trilyon lira. Özel sektörün toplam içindeki payı yüzde 81.12.

Resmi sektör:

Prim aslı 41 trilyon, gecik zammı 48.8 trilyon, toplam 89.8 trilyon lira. Resmi sektörün toplam içindeki payı yüzde 18.88.

Resmi sektörün kendi içinde dağılımı ise şöyle:

KİT'ler:

Prim aslı 13.1 trilyon, gecikme zammı 17.7 trilyon, toplam 30.9 trilyon lira.

Belediyeler:

Prim aslı 25.9 trilyon gecikme zammı 28.6 trilyon, toplam 54.5 trilyon lira.

Kamu kuruluşları:

Prim aslı 1.9 trilyon, gecikme zammı 2.4 trilyon, toplam 4.3 trilyon lira.

Genel toplam:

Prim aslı 192.1 trilyon, gecikme zammı 283.6 trilyon, toplam 475.8 trilyon lira. Yetkililer, bu rakamların prim asılları için Aralık 1998, gecikme zamları için ise Nisan 1999 itibariyle geçerli olduğunu bildirdiler.

Sosyal Sigortalar Kurumu, geciken prim alacaklarına aylık yüzde 12 oranında gecikme zammı uyguluyor. Gecikme zammına, gecikme zammı uygulanmıyor, sadece prim aslına gecikme zammı uygulanıyor. Bu, yılda 144 oranında gecikme zammı anlamına geliyor. Sosyal Sigortalar Kurumu'nun prim tahsil oranı ise yüzde 85 civarında bulunuyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle