GeriEkonomi Vergi rehberi de beyanname de yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vergi rehberi de beyanname de yok

Mart ayının ortalarına geldik. Tam üç gündür Kadıköy'deki vergi dairelerinden menkul ve gayrimenkul sermaye iratlarıyla ilgili 2 numaralı boş beyannameyi almayı başaramadım. Kadıköy Vergi Dairesi'ndeki görevli ‘‘gelecek’’ diyor, tam üç gündür. Göztepe Vergi Dairesi ise daha pratik bir yol bulmuş. Ticari kazanç sahiplerinin dolduracağı 1 numaralı beyannameyi dağıtıyor ve kendilerinin bu beyannameleri kabul edeceğini söylüyor. İki vergi dairesi de aynı binada, altlı-üstlü!

Maliye Bakanlığı, iki ayrı gelir grubu için iki beyanname bastırıp, düzenlenmesini istediğine göre bir sebebi olmalı. Buna gerek yok ise acaba neden boşuna iki ayrı tür beyanname basılıyor? ‘‘Özürlülere’’ bir telefonla vergi danışmanlığı yapacağını söyleyen Maliye, ‘‘özürsüzlere’’ boş beyanname veremiyor.

Vatandaşların, beyannamelerin doldurulması sırasında başvuracakları ‘‘rehberi’’ ise elde etmeleri mümkün değil! Vergi dairelerinde genelde ‘‘Rehber gelmedi’’ yazıları asılı! ‘‘Rehber kalmadı’’ bile değil, ‘‘Rehber gelmedi’’!

TANESİ 250 BİN LİRA

Allah'tan imdadıma özel sektör yetişti. Kadıköy Vergi Dairesi yanındaki fotokopici, her üç rehberin de fotokopilerini çekmiş. Baskıları pek kötü ama hiç yoktan iyidir. Tanesine 250 bin lira vererek, üç adetlik takımı 750 bin liraya aldım. Maliye Bakanlığı'nın başaramadığı hizmeti, bedeli karşılığı yapan fotokopiciye teşekkür ederim. Yanlış doldurmamak için, rehber arayanlara da tavsiye ederim. Maliye bu rehberleri ve beyannameleri maliyet bedelleri üzerinden halka satsa, isteyenler, istediği kadar paraları ile satın alsa da, mükellefleri ‘‘yalvartmasa’’ daha uygun olmaz mı? Mükellefler, her türlü hizmeti paraları ile satın almak istiyorlar, buna hazırlar. Bedava yapacağım diye, hizmeti hiç yapmamak daha mı doğru? Üstelik kamuya maliyeti de var.Yorumları Göster
Yorumları Gizle