GeriEkonomi Vergi numaralı takip başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vergi numaralı takip başlıyor

Maliye Bakanlığı, vergi numarası kanalıyla yat, kotra, uçak ve lüks otomobil sahiplerini bugünden itibaren izlemeye başlıyor. Yeni düzenleme çerçevesinde vergi numarası olmayanlar oto ticareti yapamayacaklar.

Maliye Bakanlığı, gizli servet stoku tesbitini de sağlayacak ‘‘Vergi Numaralı Mal Takibi’’ne bugünden itibaren başlıyor. Maliye Bakanlığı'nın 6 Şubat'da yayınladığı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin bazı hükümleri, bugün yürürlüğe girdi. Ancak, hafta sonu olması nedeniyle söz konusu düzenlemeler, bugünden itibaren fiilen uygulamaya geçirilecek.

Buna göre, motorlu taşıt alan ve satan gerçek ve tüzel kişiler, söz konusu alım ve satımı yarından itibaren vergi numarası olmadan yapamayacak. Taşıtı alan kişiler, taşıt alım vergisi beyannamesini ilgili vergi dairesine vermeden önce, satanlar ise ilişik kesme belgesini düzenlemeden önce vergi numarası almak zorunda bulunacak. Bu nedenle, trafik, belediye ve liman sicil memurları, noterler, gümrük memurları, Ulaştırma Bakanlığı sivil hava vasıtaları sicil memurları, yetkili satıcılar ve motorlu araç ticareti yapanlar, vergi numarası almayanların işlemlerini bugünden itibaren gerçekleştiremeyecek.

İlgili tebliğ çerçevesinde, mevcut ve yeni kurulacak sermaye şirketlerinin ortakları, yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile genel müdürleri de bugünden itibaren vergi numarası almak mecburiyetinde olacak. Bu aybaşından itibaren yeni kurulacak anonim, limited ve eshamlı komandit şirketlerde ortak ve yöneticilerin vergi numarası yoksa, tescil işlemi yapılmayacak. Nisan'da verilecek kurumlar vergisi beyannamelerine ise kurum ortakları ile yönetim kurulu üyelerinin vergi numaralarının da yer aldığı bildirimler eklenecek.Yorumları Göster
Yorumları Gizle