GeriEkonomi Vergi için engelli ömür boyu çocuk
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vergi için engelli ömür boyu çocuk

Vergi için engelli ömür boyu çocuk

BAKANLAR Kurulu’nun önceki günkü toplantısında Maliye Bakanı Naci Ağbal, sunum yaptı. İlk olarak 2013 yılında TBMM sevk edilen ve bölümler halinde yasalaştırılan Gelir Vergisi Reform Paketi, yeni maddelerle yeniden gündeme geldi.

Paket, toplantıda, reel sektöre hangi yükleri getireceği ve vatandaşa sağlayacağı avantajlar açısından değerlendirildi. Başbakan Binali Yıldırım, paketin vatandaşı kazançlı çıkartacak maddelerini sordu ve “Yasa çıktığında vatandaş kazançlı olsun” dedi.

Ağbal düzenlemeyi anlatırken, Başbakan Binali Yıldırım, “Burada yapılan düzenlemeler içerisinde doğrudan vatandaşın lehine olan maddeler hangisi?” diye sordu. Ağbal da engellilerin ömür boyu çocuk sayılacağını, sosyal haklar açısından bunun önemli sonuçlar doğuracağını anlattı. Mevcut düzenlemede engellilerin okuyorsa, 25 yaşına kadar çocuk sayıldığı ve indirimlerden yararlandığı, bu düzenleme ile indirimlerin ömür boyu süreceği bilgisi paylaşıldı. Mevcut tasarıda, daha önce kamuoyuna açıkladığı gibi, üç çocuğu olanın gelir vergisi indirim oranı yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkartılacak. Bu da düzenlemenin vatandaşa direkt yarar sağlayacak maddesi olarak aktarıldı.

Mevcut tasarı, istisna serbest meslek kazancı elde eden gerçek kişilerden, gelirleri belirlenen tutarı aşanlara beyanname verme zorunluluğu getiriliyor.
Tasarıda beyanname verme süreleri bir ay öne çekilerek, dördüncü dönem geçici vergi beyannamesi kaldırılıyor.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle