GeriEkonomi Vergi iadesi ödemeleri şubatta başlayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vergi iadesi ödemeleri şubatta başlayacak

İşyerleri ve kurumlar çalışanlarının vergi iadelerini nakit olarak geri almayacaktır. Bu iade tutarları şubat ayı içinde kesilecek vergilerden mahsup edilecektir. Şubat ayında kesilecek vergiler yetmezse, sonraki aylarda mahsuplar devam edilecektir.

Yani işveren, ücretlinin şubat ayına ait vergiyi, Vergi Dairesine yatırmak yerine ücretlisine ödeyecektir. Ödeme normal şartlarda şubat maaşıyla birlikte yapılacaktır. Fiili ödeme ise her halükarda en geç şubat ayı vergilerinin yatırılacağı 20 Mart tarihine kadar yapılmış olacaktır. Bu süre geçerse işveren vergi ziyanına sebep olmuş sayılacak ve cezaya muhatap olacaktır.

Aynı zamanda birden fazla işverenden ücret alan ücretlilerde Özel Gider İndirimi, her işyerinde ayrı ayrı yapılacaktır.

İşyeri değişikliği yapılması halinde, iadeler son işyerinde yapılacaktır. Ücretli daha önce çalıştığı yerden aldığı brüt ücret ve kesilen vergilerle ilgili bir belgeyi yeni işverene verecek ve hesaplama bütün yıllık çalışmayı kapsayacak şekilde son işveren tarafından yapılacaktır.

Bir işyerinden ayrıldıktan sonra, başka bir yerde çalışmayanlar da bu haktan yararlanacaklardır. Hesaplamalar genel usullere göre yapılacaktır. Ancak burada artık işveren olmadığı için işlemleri ücretli kendisi yürütecektir.

Ücretleri stopaja tabi olmayanlar, bunların vergisini yıllık olarak kendileri beyan ederler. Bu durumdaki ücretlilerde, Özel Gider İndiriminden faydalanacaklardır. Ancak iki dönemli bir tarife ayrımını uygulamayacaklardır. Bu kişiler yılbaşından geçerli olan ve yüzde 25 ile başlayan eski tarifeyi uygulayacaklardır.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle