Vergi iadesi her ay ödenecek

Hürriyet Haber
17.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

Maliye Bakanlığı, işçi ve memurlar için halen yıllık olarak uygulanan vergi iadesinin, eskiden olduğu gibi aylık olması için harekete geçti. Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, vergi iadesinin işçi ve memur için de aylık olması gerektiğini bildirdi. Temizel, Gelirler Genel Müdürlüğü'ne de, ‘‘vergi iadesini yeniden aylık hale dönüştüren bir çalışma yapın’’ talimatını verdi.

Temizel'in bu talimatından sonra Gelirler Genel Müdürlüğü, vergi iadesi sistemini yeniden düzenleme çalışmalarına başladı. Bu çalışmalarda, 1 Ocak 1998'den geçerli olmak üzere aylık vergi iadesinin yanısıra, iki ya da üç ayda bir yapılacak iade alternatiflerine de yer verildi. İşçi ve memura dönük vergi iadesini yeniden düzenleme çalışmalarında, belge düzeninin yeniden oturtulması amacıyla iadeye konu olan harcamaların sayısının arttırılması da gündeme geldi.

Maliye Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, şunları söyledi:

‘‘Vatandaş, nasıl olsa vergi iadesine girmiyor diyerek, birçok harcaması için fatura talebinde bulunmuyor. Bugün içkili lokantaların ve barların ciroları ile buralarda ödenen KDV'yi, gelir vergisini karşılaştırdığınız zaman anormal bir kaçak olduğu ortaya çıkıyor. Yeni düzenlemede, vatandaşın içkili lokanta faturasını, bar faturasını vergi iadesine ahil etmeyi planlıyoruz. Aynı şekilde mobilya sektörü. Burada da kimse fatura almıyor. Mobilya ve beyaz eşya faturalarının belirli bir oranını bu harcamalara dahil edebiliriz.’’

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı