GeriEkonomi Vergi cezasını yediler ezeli rekabeti bıraktılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vergi cezasını yediler ezeli rekabeti bıraktılar

Teberrulu maç bileti gelirlerini beyan etmedikleri için Maliye Bakanlığı tarafından 12.1 trilyon liralık cezaya çarptırılan Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş, Maliye’ye karşı ortak hareket etme kararı aldı. Üç kulüp, cezalara itiraz için birlikte yargıya gidecek.

FENERBAHÇE, Galatasaray ve Beşiktaş kulüplerinin, 2002 ve 2003 futbol sezonlarında satılan ‘teberrulu (bağışlı) maç bileti’ gelirlerinin beyan edilmemesi nedeniyle, toplam 6.8 trilyon liralık vergi kaybına yol açtıkları belirlenerek üç kulübe Maliye, toplam 12.1 trilyon liralık da vergi kaybı cezası kesti. Üç büyük kulüp kesilen bu ceza konusunda biraraya gelerek yargıya başvuracak. Kulüplerin dernekler yasasına göre kurulduğu ve bu yasaya göre de teberru toplanabileceği bildirildi.

YORUM FARKLILIĞI:

Spor kulüpleri, söz konusu cezanın Maliye Bakanlığı ile spor kulüpleri arasında yorum farklılığından kaynaklandığı ve kulüplerin teberru toplayabileceklerini savunuyorlar. Fenerbahçe Spor Kulübü Mali İşler Koordinatörü Abdulkadir Küşin, spor kuluplerinin dernekler kanununa göre kurulduğunu belirterek, derneklerin üyelerinden teberru toplamasının mümkün olduğunu ifade etti.

YA UZLAŞMA, YA YARGI:

Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu’nun geçtiğimiz aylarda aldığı bir kararla futbol kulüplerinin teberru toplayabildiğini belirten Küşin, Maliye Bakanlığı’nın teberruleri bilet bedelinin bir parçası gibi gördüğünü ifade ederek, ‘Biz buna vergi hukukunda, vergi kanunlarının değişik yorumlanması deriz. Yani bize kesilen ceza yorum farklılığından kaynaklanıyor. Yasalar yorum farklılıkları nedeniyle meydana gelen matrah farklarında ne yapılması gerektiğini ortaya koymuştur. Vergi yargısına başvururuz. Ya da yorum farkı nedeniyle Maliye Bakanlığı nezdinde uzlaşma talebinde bulunuruz’ dedi.

MALİYE’NİN GÖRÜŞÜ:

Galatasaray Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Refik Arkan ise bu cezanın maliyedeki elemanın görüşü olduğunu belirterek, ‘Biz bu görüşe saygı gösteririz. Ama görüşün doğru olup olmadığa yargı karar verir. Üç büyükler olarak birlikte hareket edeceğiz’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle