GeriEkonomi Vergi borçları tek hesap olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vergi borçları tek hesap olacak

Maliye Bakanlığı’nın iki yıldır sürdürdüğü cari hesap projesiyle mükellefin vergiyle ilgili tüm borç ve alacağı tek hesapta görülecek.

Uygulama sayesinde bankalar ve vergi daireleri, vadesi geçmiş borçları doğru şekilde tahsil edebilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın tamamladığı mükellef cari hesap projesinin analiz ve tasarım kısmı tamamlanırken, yazılım ve test çalışmalarında da son aşamaya gelindi. Yeni sisteme göre Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), kurumlar vergisi ve gelir vergisi gibi borçların yanı sıra tüm alacaklar tek hesapta görülecek. KDV iadesi için başvuran mükellefin borcu varsa alacağından mahsuplaşma yoluna gidilecek. Böylece vergi dairelerinde zaman kaybı yaratan uzun süreli beklemelerin önüne geçilecek. Devlete olan vergi borçları ve alacaklar için havuzdaki hesaptan yapılacak kesintileri göre işlem yapılacak. Mükellef borcunu öğrenmek için dilekçe vermek zorunda kalmayacak. Böylece mükellef borçtan yapılacak mahsuplaşmayla alacağını daha kısa sürede tahsil etme yoluna gidebilecek.
Sistemi kullanmak isteyen mükellefler vergi dairesinden internet için kullanıcı şifresi alacak. Uygulama veraset borcunun da görülmesine imkan sağlayacak. Vatandaş, bilmediği bir yerden kalan mirası da bu hesap üzerinden görebilecek.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle