GeriEkonomi Vedaya değil, uyarmaya gitti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vedaya değil, uyarmaya gitti

Vedaya değil, uyarmaya gitti
refid:4060236 ilişkili resim dosyası

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu isteyip, görüştü. Serdengeçti, pazartesi akşamı sona erecek görevine yeni gelecek isim konusundaki tartışmaların hem kurumu, hem de söz konusu adayları yıprattığını Başbakan’a aktardı.

MERKEZ Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, görev süresinin bitmesine iki gün kala, Başbakan Tayyip Erdoğan’dan randevu isteyerek yarım saat görüştü. Görüşme talebi Serdengeçti’den geldi. Yanısıra, görüşme tarihihin 13 Mart’tan önceki son işgünü olması, bu görüşmenin "veda ziyareti" olarak yorumlanmasına yol açtı.

VEDA DEĞİL: Ancak Serdengeçti bu ziyareti "veda" amacıyla yapmadı. Medya organlarına sayfalarca haber ve yoğun televizyon yayınlarına karşın, Hükümet’in Serdengeçti ile temas etmemesi Merkez Bankası başkanını rahatsız etti. O nedenle Serdengeçti, Başbakan’la randevusuna, giderek artan belirsizliğin, yalnızca Banka açısından değil, ismi çıkan kişiler ve piyasalar açısından da sıkıntıya yol açacağını ifade etme niyetiyle gitti.

SADECE İKİSİ VARDI: Erdoğan-Serdengeçti görüşmesi başbaşa gerçekleşti. Yarım saat süren ve "samimi" bir havada geçtiği öğrenilen görüşmeye, ziyaret süresince başka kimse alınmadı. Uluslararası piyasalardaki dalgalanma ve kur konusundaki son gelişmelerin de ele alındığı görüşmede, başkanlık ataması konusunda Başbakan’ın kesin bir beyanda bulunmadığı izlenimi ağrılık kazanıyor.

BAŞBAKAN’IN KARARI KESİNLEŞMEDİ: Bu izlenimi güçlendiren üç temel faktör var: Merkez Bankası başkanlığı için Başkan Yardımcısı Erdem Başçı’nın kararnamesinin imzaya açıldığı haberlerine karşın, bu haberlerin yalanlanması, kritik konularda hep temkinli ve özenli beyanlarıyla bilinen Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in "Üç-beş günde belli olur" demesi ve nihayet dün akşam saatlerine kadar Başkanlık konusunda bir kararnamenin çıkmamış olması. Üstüste konulacak bu üç faktör, Babacan değilse bile Başbakan Erdoğan’ın bu konudaki kararının henüz tam kesinleşmediğine işaret ediyor.

DÜĞÜM KIZILCAHAMAM’DA ÇÖZÜLEBİLİR: O nedenle, bu hafta sonu Kızılcamam’da yapılacak toplantı sadece AKP için değil Merkez Bankası başkanlığı için de kritik önem taşıyor. Kızılcamam’a a Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet Bakanı Ali Babacan da katılacak. Erdoğan’ın, bu konudaki nihai kararını, gergin olmayan bir ortamda bakanlarıyla biraraya gelerek verme ihtimalinin çok yüksek olduğu belirtiliyor. Görüşmenin "başbaşa" geçmesi nedeniyle, içeriği konusunda ser verip sır vermeyen Serdengeçti’nin, Pazartesi akşamına kadar umudunu koruduğunu söylemek mümkün.

Özatay izinli değil

4 Nisan’da emekliye ayrılacak olan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fatih Özatay’ın izin kullanmadığı belirtildi. Özatay’ın, 23 Mart’taki kritik önem taşıyan Para Politikası Kurulu toplantısına katılmak ve yeni başkana geçiş sürecinde katkıda bulunmak dileğiyle böyle bir tercih kullandığı öğrenildi.

Başçı, bürokratik çekişmeyi sevmiyor

MERKEZ Bankası Başkanlığı’na atanacağına kesin gözüyle bakılan Başkan Yardımcısı Erdem Başçı, Bankada "iyi bir teknisyen, ciddi, nazik ve bürokratik çekişmelerden hoşlanmayan" bir isim olarak anılıyor. Devlet Bakanı Ali Babacan’ın eski arkadaşı olan, seçimler sonrasında da Babacan’ın danışmanlığını yapan Başçı, ikibuçuk yıldır başkan yardımcılığı görevini sürdürüyor. Başçı’nın işe odaklanan yapısı ve uzmanlığının yanısıra, olumlu kişilik özellikleri nedeniyle, Merkez Bankası gibi sağlam gelenekleri bulunan bir kuruma uyum sağlamakta zorlanmadığı, Bankanın da kurum olarak kendisini "benimsediği" belirtiliyor. 40 yaşındaki Başçı’nın Merkez Bankası’nın web sitesindeki özgeçmişinde medeni durum bilgisinin yer almaması dikkat çekiyor. Evli ve iki çocuklu. Merkez Bankası başkanlığı için genç sayılabilecek bir yaşta bulunan Başçı, ilk ve ortaöğreniminin TED Ankara Koleji’nde 1983 yılında tamamladı. ODTÜ’den 1987 yılındaki mezuniyetinin ardından ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünü "Yüksek Şeref Derecesi"yle bitiren Başçı, Bilkent Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans Programı’nı da 1989’da birincilikle bitirdi. Bilkent’ten İktisat dalında yüksek lisans, ABD John Hopkins Üniversitesinden de İktsat master derecelerini alan Erdem Başçı, 1995 yılında da Bilkent Üniversitesi’nden iktisa doktoru ünvanını aldı. 1995-2003 yılları arasında Bilkent İktisat BÖlümü’nde öğreti üyesi olarak çalışan Başçı, 1999’da Doçent oldu. Başçı’nın çok sayıda bilimsel makalesi bulunuyor. Başçı, zorunlu haller dışında, basınla iletişim kurmaktan hoşlanmıyor.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle