GeriEkonomi Ve... Atina teslim oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  57
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ve... Atina teslim oldu

Ve... Atina teslim oldu
refid:18136437 ilişkili resim dosyası

Yunanistan'da Parlamento üyeleri, kemer sıkma önlemlerinin getirileceği tasarruf planını onayladı.

SOKAKLAR KAN GÖLÜNE DÖNDÜ - FOTO GALERİ

VE... HAYAT DURDU- FOTO GALERİ

ATİNA SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ / WEB TV        

Yunanistan'da, hükümetin Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) troykasıyla varılan paket anlaşma çerçevesinde hazırladığı beş yıllık orta vadeli bütçe planı bugün parlamentoda yapılan oylamada onaylandı.

Yunanistan'ın 300 sandalyeli Parlamentosu'nun, oy kullanan 298 üyesinden 155'i yeni plana “evet” derken, 138 milletvekili ise “hayır” dedi. 5 milletvekili de çekimser oy kullandı.

İktidardaki PASOK'tan bir milletvekilinin “hayır” oyu kullandığı oylamada bir milletvekili de oylamaya katılmadı.

Geçen hafta Brüksel'de toplanan AB liderleri, Yunanistan'ı kurtarmak için geçen yıl hazırlanan 110 milyar euroluk AB-IMF ortak paketinin 12 milyar euroluk 5'inci kredi diliminin serbest bırakılması ve ikinci kurtarma paketinin onaylanması için 50 milyar euroluk özelleştirme programı ve 28 milyar euroluk kemer sıkma önlemlerinin parlamentodan geçmesini şart koşmuştu.

EYLEMLER SÜRÜYOR

Ülkede ekonomik önlemleri protesto edenler ile polis arasında çıkan çatışmalar sürüyor. Başkent Atina'da, Yunan Parlamentosu'nun bulunduğu Sindagma Meydanı'nda, göstericiler ile polis arasında çıkan çatışmalar 30 saati aşkın bin süredir devam ediyor. Kendilerini iktidar karşıtı olarak tanımlayan maskeli göstericiler, adeta savaş alanını andıran başkent merkezinde güvenlik ekiplerini taş yağmuruna tutuyor.

Polisin gözyaşartıcı gaz ile müdahale ettiği göstericiler, gaz maskeleri takarak güvenlik ekiplerince püskürtüldükleri noktaya dönüş yapıyor.

YERALTINDA MAHSUR KALDILAR

Ara sokaklardaki çatışmalar devam ederken, polisin kullandığı kimyasal maddeden etkilenerek Atina metrosunun Sindagma durağına sığınan çok sayıda insan yeraltında mahsur kaldı.

Ekonomi Bakanlığı önünde yoğun dumanların yükseldiği Atina'da, göstericilerin çıkardığı yangın itfaiye ekiplerince kontrol altına alındı.

Hükümet binaları ile banka şubelerine giren maskeli şahıslar, Tarım Bankası şubesini de işgal ettiler. Gruplar, şubedeki, çalışma masaları, bilgisayar ve kasayı parçaladılar.

Olaylarda şu ana kadar 26'sı polis 73 kişinin yaralanarak çevre hastanelere sevk edildiği açıklandı.

OYLAMA BOYUNCA 'BIKKINLAR' SUSMADI

Bu arada, son 36 gündür başkent Atina'nın Yunan Parlamentosu'nun da bulunduğu Sintagma Meydanı'nda toplanan, kendilerini “Bıkkınlar” olarak tanımlayan gruplar, bugün de oylama süresince bu eylemlerini sürdürdüler.

Parlamento binasının bulunduğu Sintagma Meydanı'nda meclis girişindeki polis barikatını aşmak isteyen gruplar ile güvenlik birimleri arasında zaman zaman arbede çıktı.

Yollara çelik çit yerleştiren polis, göstericileri cop ve göz yaşartıcı gazla dağıtmaya çalışırken, bazı göstericilerin yaralandığı, başkentte olaylar sırasında özellikle merkezde bulunan dükkan ile otellerde ciddi maddi hasar meydana geldiği öğrenildi.          

Yunanistan’ın başkentinde hükümet yetkilileri beş yıllık kemer sıkma önlemleri oylarken, Yunan halkı yine Parlamento’nun önünde toplandı. Göstericilerle polisler arasında çatışmaların çıktığı belirtildi.

Görgü tanıkları, göstericilerin Atina meydanındaki mermer taşları söküp, parlamento binasına attığını ifade etti. Polislere de taşlarla saldıran eylemciler, güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı bombalarına maruz kaldı.

  

Yunanistan’ın borcunu ödeyemeyecek duruma gelmenin önüne geçmek amacıyla IMF ve AB’den yeni krediler almak için toplamda 40.8 milyar dolar tutarında bir kemer sıkma süreci başlatması gerekiyor.

 

Sosyalist hükümetin 300 üyeli parlamentoda en az 151 kişinin onayını alması gerekiyordu.    

 

Yunan televizyonu SKAI’nin bildirdiğine göre oylamada, daha önce paketi desteklemeyeceğini belirten Sosyalist Parti üyesi Alekos Athanasiadis evet oyu kullandı.

    

Bununla birlikte, daha önce kemer sıkma önlemlerine tepki gösteren iki vekilin de tutumlarını yumuşattıkları belirtildi.        

Beş yıllık tasarruf planındaki önlemler ve hedefler şöyle;

*VERGİ ARTIŞLARI: Bu yıl vergiler 2,02 milyar avro, gelecek yıl 3,68 milyar avro, 2013 yılında 156 milyon avro ve 2014 yılında 685 milyon avro artacak.

Bu vergi artışları bu yıl tek seferliğine olmak üzere gelire göre yüzde 1 ve yüzde 5 arasındaki artışı kapsıyor. “Kelle Vergisi” olarak adlandırılan bu vergi artışlarından 1,37 milyar avro gelir elde edilmesi hedefleniyor.

Diğer önlemler vergi muafiyetinin yılda 12 bin avrodan 8 bin avroya indirilmesini, yüksek varlık vergisini, restoran ve barlarda katma değer vergisinin yüzde 13'den yüzde 23'e çıkarılmasını, yat, havuz ve araçlara lüks tüketim vergisini içeriyor. Hükümet ayrıca bir dizi vergi istisnasını kaldırmayı istiyor.

*KAMU SEKTÖRÜNDE ÜCRET FATURASI AZALTILACAK: Yunan hükümeti, işçi ve memur alımlarını azaltarak ve maaşlarda kesintiye giderek, ayrıca kamu sektörü çalışanlarını geçici sözleşme statüsüne alarak ücret giderlerini azaltmayı hedefliyor. Hükümet, bu yıl emekli olacak her 10 memurun yerine 1 kişi ve gelecek yılda emekli olacak her 5 memurun yerine 1 kişi alacak.

Yunan hükümeti böylece bu yıl 770 milyon avro, gelecek yıl 600 milyon avro, 2013 yılında 448 milyon avro ve 2014 yılında 306 milyon avro ve 2015 yılında 71 milyon avro tasarruf etmeyi planlıyor.

*SOSYAL HARCAMALARDA KESİNTİ: Yunan hükümeti sosyal harcamalarda yapacağı kesintilerle bu yıl 1,19 milyar avro, gelecek yıl 1,23 milyar avro, 2013 yılında 1,03 milyar avro, 2014 yılında 1,01 milyar avro ve 2015 yılında 700 milyon avro tasarruf yapmayı amaçlıyor.

*SOSYAL GÜVENLİK PRİMİ ARTIRILACAK: Hükümet sosyal güvenlik primini artırarak, kayıtdışı çalışmayı ve prim kaçağını azaltarak, bu yıl 629 milyon avro, gelecek yıl 259 milyon avro, 2013 yılında 714 milyon avro, 2014 yılında 1,14 milyar avro ve 2015 yılında 504 milyon avro gelir elde etmeyi umuyor.

*KAMU KURULUŞLARI KAPATILACAK YA DA BİRLEŞTİRİLECEK: 2011 yılında 540 milyon avro, 2012-2015 yılında 700 milyon avro tasarruf edilmesi planlanıyor.

*VERGİ KAÇAKÇILIĞIYLA MÜCADELE: Vergi kaçakçılığıyla mücadele ederek 2013 yılında 878 milyon avro, 2014 yılında 975 milyon avro ve 2015 yılında 1,15 milyar avro gelir sağlanması hedefleniyor.

*KAMU YATIRIMI HARCAMALARINDA KESİNTİ: Bu yolla bu yıl 950 milyon avro tasarruf edileceği tahmin ediliyor.

*SAVUNMA HARCAMALARINDA KESİNTİ: Savunma harcamalarında 2012 yılında 200 milyon avro, 2013-2015 yıllarında her yıl 333 milyon avro kesinti yapılması öngörülüyor.

*SAĞLIK HARCAMALARINDA KESİNTİ: Sağlık harcamalarında bu yıl 310 milyon avro ve 2012-2015 yıllarında 1,81 milyar avro kesintiye gidilmesi planlanıyor.

Diğer önlemler arasında kamu şirketlerinde tasarrufa gidilmesi ve yerel hükümetlere uygulanan sübvansiyonlarda kesinti yapılması bulunuyor.

*ÖZELLEŞTİRMELER: Yunan hükümeti 2015 yılına kadar özelleştirmelerden toplam 50 milyar avro gelir elde etmeyi amaçlıyor.

Bu yıl Spor Toto Kurumu'nun (OPAP), Postabank'ın (TT), liman işletmecileri Pire Limanı ve Selanik Limanı ile Selanik Su şirketinin hisselerinin satışından 5 milyar avro gelir sağlanması hedefleniyor. Yunanistan, bu ay başında telekomünikasyon şirketi OTE'nin yüzde 10 hissesini Alman telekom şirketi Deutsche Telekom'a satmayı kabul etmişti. Bu satıştan 400 milyon avro gelir bekleniyor.

Gelecek yıl hükümet, Atina Su şirketi, Hellenic Petroleum şirketi, elektrik şirketi PPC, ATEbank'ın yanı sıra liman, havaalanları, otoyollar, kamu arazisi ve maden haklarının satışından 10 milyar avro ve yine yapacağı özelleştirmelerle 2013 yılında 7 milyar avro, 2014 yılında 13 milyar avro ve 2015 yılında 15 milyar avro elde etmeyi planlıyor.

Avro Bölgesi Maliye Bakanları 3 Temmuz'da olağanüstü toplantı düzenleyecek. Avro Bölgesi Maliye Bakanları, Yunanistan'ın 110 milyar avro tutarındaki yardım paketinin beşinci dilimi olan 12 milyar avroyu alabilmesi için tasarruf paketi yasasını 3 Temmuz'a kadar geçmesini şart koşmuştu.

Yunanistan, temmuz ayı ortasına kadar 12 milyar avroluk dilimi alamazsa vadesi gelmiş borçlarını ödeyemeyeceğini açıklamıştı.

Yunan hükümeti, 15 Temmuz'da 2,4 milyar avro, 22 Temmuz'da 2 milyar avro ve 20 Ağustos'ta 5,9 milyar avro borç ödemesi yapacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle