GeriEkonomi Vatandaş petrolden korktu altın aldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vatandaş petrolden korktu altın aldı

İstanbul Altın Borsası (İAB) Başkan Yardımcısı Vedat Özdan, petrol fiyatlarındaki yükselişin insanlara 1970'li yılları hatırlattığını, ekonomiye ilişkin olumsuz beklentinin altın talebini artıran en önemli faktörler olduğunu kaydetti.

Özdan, altın piyasalarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, merkez bankaları ve uluslararası kuruluşların artık altın rezervi tutmadığını ve mevcut rezervlerini azalttıklarını belirtti.

Hurda arzında ve madenden çıkarılan altın miktarında azalma olduğuna işaret eden Özdan, madencilerin ileriye yönelik daha az satış yapmaya başladıklarını, bunların altın arzını azaltan ve fiyatları yukarıya çeken unsurlar olduğunu bildirdi.

Gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarını teşvik eden uluslararası ortamın altın fiyatlarını olumlu etkilediğini ve bu açıdan Hindistan, Çin ve Türkiye'nin dikkat çektiğini vurgulayan Özdan, “Bunlar hem sermaye akımlarından istifade ettiler hem de hızlı büyüdüler. Ulusal paraları da aşırı değerlendi. Altın, dolar cinsinden fiyatlandığı için şu anda dünyanın en önemli altın talep merkezleri durumundalar” dedi.

"ALTIN SİKKE TALEBİNDE ÇOK CİDDİ ARTIŞ YAŞANIYOR"

Vedat Özdan, külçe altın ve cumhuriyet altını benzeri yatırım amaçlı altın sikke talebinde çok ciddi artış yaşandığını, Hindistan ve Türkiye'nin bu konuda çok dikkat çekici piyasalar olduğunu vurguladı.

Altın-petrol fiyatı oranının tarihsel olarak en düşük noktalarda olduğu yönündeki görüşlere değinen Özdan, buna bakılarak altın fiyatlarının yükseleceği beklentisi yapıldığını, ancak oran tersten okunduğunda petrol fiyatlarının düşeceği tahmininde de bulunulabileceğini ifade etti.

İAB Başkan Yardımcısı Özdan, “Şu anda yeni bir petrol şoku beklentisi, altın fiyatlarını artıran en önemli unsurdur. Madrid unutulmadan Londra saldırıları oldu. O nedenle terör primi de önemli bir faktör” dedi.

İAB'DE İŞLEM HACMİ VE SAYISI

Özdan, İAB'de Ağustos 2005 sonu itibariyle altındaki işlem hacminin 2004 yılının ilk 8 ayına göre yüzde 25 artarak 240 bin 566 kilograma, aynı dönemde gümüşteki işlem hacminin yüzde 26'lık artışla 252 bin 970 kilograma ulaştığını bildirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle