GeriEkonomi Vatandaş, büyük şirketleri hükümetten güçlü görüyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vatandaş, büyük şirketleri hükümetten güçlü görüyor

Vatandaş, büyük şirketleri hükümetten güçlü görüyor
refid:15148792 ilişkili resim dosyası

Türk halkı yabancı şirketlerin ülke ekonomisine yön verdiğini düşünüyor. Türkiye’de halkın yüzde 85’i yabancı şirketlerin ülke ekonomisi üzerinde kontrol ve etki sahibi olduğuna inanıyor. Bu oranla dünya sıralamasında lider olan Türkiye, Ipsos/Canada.com araştırmasına göre büyük şirketleri de hükümetten daha güçlü görüyor.

BÜYÜK şirketlerin hükümetten daha güçlü olduğuna inanan Türk halkının yüzde 85’i yabancı şirketlerin ülke ekonomisine yön verdiğini düşünüyor. G-20 zirvesi öncesi Ipsos/Canada.com’un yaptığı araştırmaya göre, dünya ülkelerinin vatandaşları yüzde 71’lik oranla yabancı şirketlerin ülkelerindeki ekonomi üzerinde çok fazla kontrol ve etki sahibi olduğuna inanıyor. Türkiye ise yüzde 85’lik oranla bu alanda lider çıkıyor.

Latin Amerika ülkeleri

Türkiye’nin lider çıktığı listede, dünya vatandaşlarının ortalama yüzde 71’i yabancı şirketlerin ülke ekonomilerine yön verdiğine inanıyor. Türkiye’yi bu listede yüzde 79 ile Arjantin izliyor. Daha çok Latin Amerika ülkelerinin bulunduğu üst sıralarda Meksika yüzde 77 ile 5’inci sırada yer alırken, Amerika yüzde 76’lık oranla 6’ncı sırada bulunuyor.

Büyük şirketler etkili

Dünya ülkelerinde büyük şirketlerin hükümetlerden daha güçlü olduğuna inanılıyor. Bu oran dünya ortalamasında yüzde 69 iken Türkiye’de yüzde 71’e kadar çıkabiliyor. Büyük şirketlerin hükümetlerin kararlarında etkiliği olması da dünya vatandaşları tarafından kabul edilen bir görüş olarak dikkat çekiyor. Dünyanın yüzde 69’u büyük şirketlerin kendi hükümetlerinin kararları üzerinde çok fazla etkiye sahip olduğuna inanırken, bu oran Türkiye’de yüzde 77’yi buluyor.

AB mutlu değil

Araştırmaya göre, dünya ülkelerinde yaşayanların yüzde 66’sı genel olarak küreselleşmenin dünya için “iyi bir şey” olduğunu söylüyor. Bu alanda liderlik Çin’de görünüyor. Çin halkı yüzde 92 gibi ciddi bir oranla küreselleşmeden yana. Bu listede Çin’i, Hindistan ve Brezilya izliyor. Araştırmada bu ülkelerin küreselleşmeye ivme kazandırdığı vurgulanıyor. Türkiye’de de insanlar yüzde 71’lik oranla küreselleşmeden yana. Küreselleşmeden mutlu olmayanlar ise, krizden etkilenen AB ülkeleri.

Dünyanın yüzde 35’i CEO’lara inanmıyor

Bir çok ülkede insanlar büyük veya yabancı şirketlerin hükümetlerden bile güçlü olduğuna inanıyor.
Bazen kendi hükümetleri üzerinde bile etki sahibi oldukları düşünülüyor.
Dünya vatandaşlarının sadece yüzde 35’i, şirket CEO’larının gerçekleri söylediklerine inanıyor.
Buna benzer bir şekilde çoğunluk, hükümetlerinin, ülkelerinde iş yapan şirketlerin özel bilgilerine tam erişim hakkına sahip olması isteniyor.
Ayrıca uluslararası şirketlerin düzenlemelerinde daha agresif davranması gerektiğine inanıyor.
Çoğunluk, hükümetlerin büyük endüstrileri ve ülkelerindeki temel gıda ve hizmetlerin fiyatlarını kontrol etmesinin kendilerinin çıkarına olacağını düşünüyor.
Yüzde 66’lık bir oran genel olarak küreselleşmeye inanıyor, Türkiye’de ise bu oran yüzde 71.
Yüzde 88’lik bir çoğunluk ticaretin genişlemesinin iyi bir şey olduğunda hemfikir, Türkiye’de bu konuda yüzde 92’lik oranla aynı şeyi düşünüyor.
Vatandaşların yüzde 82’si, ülkelerindeki büyümesi için küresel yatırımların gerekli olduğuna inanıyor.

Yabancı sermayeyi en çok Güney Afrika istiyor

Yabancı sermayeye sıcak bakan ülkelerin başında Güney Afrika geliyor. Ülkenin sadece yüzde 15’i yabancıların ülkelerine yatırım yapmasını istemiyor. Güney Afrika’yı ise Belçika ve Meksika takip ediyor. Belçika’da yabancı sermayeye hayır diyenlerin oranı yüzde 25.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle