GeriEkonomi Vatan Bilgisayar'dan AVM hamlesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vatan Bilgisayar'dan AVM hamlesi

Vatan Bilgisayar'dan AVM hamlesi
refid:12135460 ilişkili resim dosyası

Vatan Bilgisayar Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Vatan, yeni bir strateji ile şimdiye kadar uzak durdukları AVM'lere gireceklerini açıkladı. Yıl sonuna kadar 20 AVM'de olacaklarını söyleyen Vatan, yeni yılda da hamlenin süreceğini belirtti. Hasan Vatan ile yaptığımız röportaj yarın da devam edecek...


- Kriz bitti bitmedi tartışmaları son sürat devam ediyor. Sizin bulunduğunuz yerden nasıl gözüküyor?

Ben de bitti diyorum... Bence krizi başlatan, bunu Türkiye'ye çeken bankalardır. Aslında o bizim krizimiz değildi, yabancı krizdi ama bankalar o kadar korkak davrandılar ki krizi maalesef Türkiye'nin krizi haline getirdiler. Fakat bitiren de yine onlar oldu. Bankalar rahatlayınca, etrafa kredi vermeye başlayınca kredi kartı komisyonlarını tekrar makul seviyelere indirmeye başlayınca bir canlılık oldu.

Bundan sonra kriz bitmiştir fakat çok hızlı bir şekilde yükselmeyecek. Azar azar bir yükseliş göreceğiz.

- Sizin pazar teknoloji marketi pazarı diye geçiyor. Toplam kaç firma var?

6-7 tane büyük firma var pazarda. İlk sırada Teknosa geliyor, ondan sonra da biz varız. Ama en kârlı biziz...

- Nasıl oluyor?

Biz biraz daha verimli çalışıyoruz demek ki... Verimi oluşturan etkenlere bakarsanız, birincisi bizim kiralarımız çok daha düşük çünkü alışveriş merkezlerinde değiliz. Şehir dışı denilebilecek yerlerdeyiz.

İkincisi depo gibi birşey kullanmıyoruz. Her mağazanın malı kendine gidiyor ve sevk maliyeti azalıyor.

- Siz AVM'lere girmiyor musunuz?

Bir tane AVM'de varız, o da Kayseri'de. Ama bundan sonraki dönemde AVM'lere de girmeyi düşünüyoruz, çünkü maliyetler düşmeye başladı.

- Belli bir plan var mı?

Türkiye'nin ilk teknoloji marketi olan Vatan Bilgisayar'ın 1983 yılında başlayan macerası şimdilerde yeni bir mecraya taşınıyor. Daha önce alışveriş merkezlerinden uzak kalmayı tercih eden ve sadece kendisine ait büyük mağazalar açarak büyüyen şirket, strateji değişikliğine gidiyor. Yıl sonuna kadar 20 AVM'de açılacak olan Vatan Bilgisayar mağazaları yeni yılda da hızla yayılmaya devam edecek.

Eren GÜLER YAZIYOR

Vatan Bilgisayar'ın patronu Hasan Vatan, hem krizin bittiğini düşünerek hem de AVM'deki kiraların düşmesi ile böyle bir karar aldıklarını ve böylece 'tembel müşterilere' ulaşabileceklerini söyledi. Hasan Vatan ile röportaj yarın da devam edecek...

Yıl sonuna kadar en az 20 alışveriş merkezinde mağaza açacağız. Ondan sonra da yeni mağazalar açmaya devam edeceğiz.

- Şu anda kaç tane mağaza var?

Şu anda 12 mağazamız var ama bunlar büyük mağazalar. AVM'lerde açacaklarımız daha küçük mağazalar olacak. Bu yeni mağazalarla birlikte de 2008 yılını ciro olarak rahatlıkla geçeceğiz.

- Cironuz ne kadar?

Ciroyu açıklamıyoruz çünkü herkes öyle şeyler söylüyor ki, bizim söylediğimiz komik kalabilir. Ya yalan söylemek lazım ya da söylememek lazım. Biz açıklamamayı tercih ediyoruz.

- Bu yeni mağazalar açma kararını ne zaman aldınız?

Krizin bittiğini düşünerek bir ay önce böyle bir karar aldık. Şu anda 35 tane AVM ile görüşme halindeyiz.

Çoğunluğu İstanbul'da olmak üzere Ankara, İzmir ve Anadolu'da mağazalar açacağız.

- Neden böyle bir strateji değişikliğine gidiyorsunuz?

Çünkü müşterilere yaklaşmak gerekiyor. Bazı tembel müşteriler var, fiyata çok bakmayıp yakınındaki teknoloji marketine gidebiliyorlar. İşte biz onları  yakalamak istiyoruz ve böyle bir adım atıyoruz.

Bir de büyük mağaza potansiyeli olmayan iller var. Biz oralara ilk etapta küçük mağazalarla gireceğiz. Bulunmadığımız yerlerde coğrafi olarak genişleyeceğiz.

- Herkes ufak mağazaları kapatırken siz tam tersini yapıyorsunuz...

Biz zaten her zaman herkesin tersini yaparız şimdi de tersini yapıyoruz, küçük mağaza açıyoruz. Farklılık olması gerekiyor.

- Riskli değil mi?

Her mağazada ortalama 7 kişi çalışacak. 7 kişinin çalıştığı bir yerde ne risk olabilir ki?

- İyi de bu ufak mağazacılık pek tutmayan bir model...
 
Tamam da AVM'lerde maliyetler düştü... Eskiden en büyük gider kira idi ama şimdi değil. O yüzde AVM'lere girmenin tam zamanıdır.

- Vatan Bilgisayar'da kaç kişi çalışıyor?

Son olarak 1188'e düştük.

- Kaçtan geldiniz?

/images/100/0x0/55eb5fb6f018fbb8f8bcf565
Kriz öncesinde 1340 kişiye ulaşmıştık. Ama krizle birlikte çıkanların yerine epey bir süre eleman alamadık. Son 1 aydır da tekrar eleman alımına başladık.

Bakın biz ocak-şubata korkunç zarar ettik, korkunç para kaybettik ama buna rağmen yine de çalışanlarımıza zam yaptık. Kimse maaş artırmazken biz tam tersine gittik ve ücretleri yükselttik.

- Ne kadar zam yaptınız?
 
Küçük gruplarda yüzde 5'le başlayan zamlar yaptık. Ama bazı personelin maaşlarını yüzde 35'e varan oranlarda artırdık. Performansa göre büyük bir çoğunluğa zam yaptık.

- Herkese değil yani...

Pozisyon değiştirmek isteyen bazı çalışanlarımız vardı. Onların geçtikleri yer itibariyle maaşları zaten yüksek kalıyordu, o nedenle onlara zam yapmadık.
 
Ben zaten zam yaptığımzda tekrar toparlanmaya başlayacağımıza inanıyordum, nitekim de öyle oldu. Sanki sihirli değnek değmişçesine hızla toparlanmaya başladık.

Mesela bankalarla anlaşamıyorduk ama zammı açıkladığımız günün ertesi günü anlaşma sağladık. Kredi kartlarında komisyon çok önemlidir biliyorsunuz, bu konuda anlaşınca satışlar da artmaya başladı. Ayrıca satış elemanlarının moralinin yükselmesi de etkili oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle